- Wyruszą w orszaku Trzech Króli
6 stycznia, podobnie jak w poprzednich latach ulicami miast i miasteczek przejdą orszaki Trzech Króli. Towarzyszyć im będą jasełka, przedstawienia i kolędowanie. Wydarzenie odbędzie się m.in. w Białej Podlaskiej, Piszczacu, Dubicy, Zalesiu, Konstantynowie.
- Prawosławni świętują później
Święta narodzenia Chrystusa dzieli między Kościołem rzymsko-katolickim, a Kościołem prawosławnym 13 dni. Tymczasem do roku 1582 data święta była wspólna dla wszystkich.
- Brodacze wezmą panny na hocki
Wybory Brodacza Roku odbędą się już wkrótce w Sławatyczach. To niezwykłe wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do podziwiania tradycyjnych, barwnych strojów oraz imponujących bród, które są symbolem lokalnej kultury.
- Czy Bug zabierze zabytkowy kościół?
Zabytkowy kościół w Krzyczewie stoi na skarpie podmywanej przez rzekę Bug. Wcześniej znajdował się 30 metrów od brzegu, jednak przez lata odległość rzeki od świątyni skróciła się do 10 metrów. Dodatkowym problemem jest wycinka drzew nad Bugiem, związana z budową zapory elektronicznej. Rozwiązaniem może być umocnienie brzegu lub przeniesienie kościoła w inne miejsce.
- Odnalazł najstarszą księgę metrykalną regionu
Łukasz Makarewicz jest genealogiem pochodzącym z Białej Podlaskiej, Poszukiwania własnej rodziny doprowadziły go do parafii w Klonownicy, niegdyś unickiej. Odnalazł zaginioną księgę z tej parafii w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach oraz drugą w Bibliotece Narodowej Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego w Kijowie. Druga księga jest szczególnie cenna, bo jest pierwszą jaka powstała po założeniu parafii unickiej w Klonownicy.
- Józef Kossowski wychowywał młodzież w duchu najlepszych wzorców: miłości do Boga i Ojczyzny
Józef Kossowski był mieszkańcem Polubicz, wieloletnim kierownikiem Szkoły Podstawowej w Polubiczach, który całe życie poświęcił kształceniu młodych pokoleń i pracy na rzecz innych. Społeczność szkoły w dowód wdzięczności nadała placówce jego imię.
- Fotografują region od trzech dekad
Fotoklub Podlaski działający przy Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej funkcjonuje już ponad 30 lat. Należy do niego ok. 30 fotografów z miasta i okolic. W tym roku fotograficy przekazali zdjęcia do kalendarza Słowa Podlasia, który trafi 24 grudnia do rąk czytelników.
- Kiedy możemy sobie pozwolić na intymne życzenia?
Z psychologiem i psychoterapeutą Pauliną Bednarczyk o tym, jak składać życzenia, żeby nikogo nie urazić i sprawić radość, jak reagować na uwagi bliskich, jakich tematów unikać przy świątecznym stole, jak robić postanowienie noworoczne i na co przy tym uważać rozmawia Anna Chodyka.
- Nie zgubmy istoty Bożego Narodzenia
Z ojcem Łukaszem Fladerem, przeorem Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej o duchowym przeżyciu świąt, sposobach na radzenie sobie z rodzinnymi kłótniami, pomysłach na rozmowy przy świątecznym stole i tajemnicy Bożego Narodzenia rozmawia Anna Chodyka.
- Duch świąt ukryty w rękodziele członkiń KGW w Ortelu Królewskim
Pachnące stroiki, śnieżnobiałe aniołki, przezroczyste bombki oraz łańcuchy ze słomy. To bożonarodzeniowe dekoracje dodają magii świąt. Członkinie KGW w Ortelu Królewskim podpowiadają, jak samodzielnie wykonać takie ozdoby, a także wspominają święta sprzed lat.
- Nasi nieocenieni pomocnicy Mikołaja, po raz kolejny obdarowali Czytelników Słowa Podlasia
29 pomocników św. Mikołaja stanęło na wysokości zadania i spełniło marzenia zapisane w setkach listów, które spłynęły do redakcji Słowa Podlasia w ramach corocznej akcji Mikołaje Słowa Podlasia. Jedne wzruszające, inne zabawne, kolorowe, zdobione i piękne. Wszystkie otwarte, przeczytane i wybrane do realizacji.
- Święta smacznie i kolorowo. Rozwiadowianki polecają swoje specjały na świąteczny stół
Święta Bożego Narodzenia to smak ryby, uszek czy barszczu czerwonego. To również zapach przyprawy do pierników, cynamonu i wanilii. Członkinie KGW "Rozwadowianka" w Rozwadówce polecają sprawdzone przepisy swych babć, aby nasze święta były smaczne, kolorowe i łatwe w przygotowaniu.
- BIAŁA PODLASKA: Chcieli zabijać jak w filmie. 10 lat po zbrodni w Rakowiskach
Byli nastolatkami, ledwo wkroczyli w pełnoletność. Zuźka dowód odebrała już kilka miesięcy wcześniej, Kamil pełnoletni był dopiero od 10 grudnia. Dwa dni później zadał kilkanaście ciosów myśliwskim nożem tej, która 18 lat temu na ten świat go wydała. Kamil dobił matkę, Zuźka ostateczny cios zadała jego ojcu. Już niespełna 13 godzin po zabójstwie Agnieszki O.-N. i Jerzego N. para nastoletnich zabójców została zatrzymana. W tym roku mija 10 lat od tych wydarzeń.
Te i wiele innych ciekawych artykułów znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu naszego tygodnika.
Napisz komentarz
Komentarze