Kluczem do efektywnego delegowania zadań jest prawidłowe formułowanie poleceń, które muszą być zrozumiałe dla odbiorcy.
Osoba odpowiedzialna za przydzielanie zadań musi wiedzieć, jak ustalać ich ramy czasowe, aby zadbać o dobrą organizację realizacji projektów.
W efektywnym delegowaniu zadań istotna jest także umiejętność dopasowywania poleceń do kompetencji i indywidualnych predyspozycji pracowników.
Naucz się jasno formułować polecenia
Jeśli jesteś odpowiedzialny za delegowanie zadań pracownikom, powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o klarowny, odpowiednio jasny przekaz wyznaczonych poleceń. Pracownik musi wiedzieć, co dokładnie ma zrobić. Naucz się poprawnego zlecania obowiązków, używając przy tym właściwych zwrotów. Nie stosuj pytań w formie prośby (np. ,,czy zechciałbyś zrobić…”), które mogą osłabić Twój przekaz. Istotne jest również, aby po wyznaczeniu zadania, sprawdzić, czy pracownik na pewno dobrze zrozumiał polecenie. W tym celu najlepiej poproś go, by własnymi słowami opisał, czym dokładnie ma się zająć. Nie zapomnij o zachowaniu odpowiedniego tonu głosu, który wpłynie na skuteczność komunikacji werbalnej.
Szukasz zatrudnienia jako manager lub team leader? Sprawdź najnowsze oferty pracy i weź udział w rekrutacji!
Ustal odpowiednie ramy czasowe
Jako osoba pracująca na stanowisku przykładowo team leader lub manager będziesz musiał także nauczyć się ustalania odpowiednich ram czasowych na realizację poszczególnych zadań. Jak to zrobić, aby nie doprowadzić do opóźnień? Najlepiej wyznaczyć datę znacznie wcześniejszą niż ostateczny termin wykonania danego projektu. Przykładowo, jeśli konkretne zadania należy zrobić do piątku, pracowników poproś o ich realizację już w poniedziałek. Dzięki temu zyskasz kilka dni na wprowadzenie ewentualnych poprawek i unikniesz robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Po wyznaczeniu pracownikom konkretnego terminu upewnij się, że informacja dotarła do wszystkich. Wspomnij, że zależy Ci na terminowej realizacji projektu i poinformuj członków zespołu, co powinni zrobić w przypadku trudności w wykonaniu wyznaczonego zadania.
Zależy Ci na znalezieniu pracy w Pabianicach? Zapoznaj się online z najnowszymi ogłoszeniami i wyślij CV na wybrane stanowisko.
Dostosuj zadania do możliwości pracowników
Zanim nauczysz się skutecznie delegować zadania, powinieneś dobrze poznać poszczególnych pracowników. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyznaczyć konkretnym osobom określone cele do zrealizowania, dostosowując obowiązki do indywidualnych predyspozycji zatrudnionej osoby. Pamiętaj, że powierzone zadania nie mogą przekraczać kompetencji pracownika.
Zapewnij odpowiednie narzędzia pracy
Podczas delegowania zadań istotne jest także zapewnienie pracownikom konkretnych narzędzi do ich wykonania. Jako osoba decyzyjna musisz także upewnić się, czy poszczególni członkowie teamu wiedzą, jak z nich korzystać. Jeśli na przykład kierujesz zespołem developerów, którzy pracują nad stworzeniem aplikacji mobilnej, musisz zapewnić im dostęp do wybranych technologii, takich jak języki programowania i frameworki. Ważne jest także, aby zaoferować pracownikom wsparcie na każdym etapie realizacji zlecenia, w tym także w zakresie obsługi konkretnych narzędzi pracy.
Interesuje Cię praca w Łobzie? W sieci czekają na Ciebie dobrze płatne oferty z różnych sektorów - sprawdź już teraz!
Podsumowanie
W czasie delegowania zadań niezbędna jest umiejętność jasnego formułowania poleceń, które będą zrozumiałe dla pracowników. Należy też pamiętać o udostępnieniu teamowi odpowiednich narzędzi pracy, dbając tym samym o efektywność w realizacji poszczególnych projektów. W delegowaniu zadań istotne jest również, aby jak najlepiej dostosowywać ich zakres do umiejętności i indywidualnych predyspozycji pracowników.
Napisz komentarz
Komentarze