Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 18:35
Reklama
Reklama

Niepełnosprawny a czas jego pracy

Warto wyjść od tego, kim jest osoba niepełnosprawna? Jak możemy ją definiować? To na pewno ktoś, u kogo występuje długotrwały stan pewnych ograniczeń, które nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
  • 07.04.2018 21:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Niepełnosprawny a czas jego pracy

Osoba z niepełnosprawnością

Osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności posiada stały wymiar pracy – wynosi on 7 godzin dziennie, a 35 – tygodniowo. Prawo to zostało wprowadzone w 2014 r. Warto mieć na uwadze fakt, że niższy wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej nie wpływa na wysokość stałego miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że skrócone normy pracy będą obowiązywały od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego jego niepełnosprawność.

Jak wygląda czas pracy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Tak naprawdę czas pracy uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli dana osoba posiada lekki stopień niepełnosprawności – czas jej pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Jeżeli w umiarkowanym stopniu jest niepełnosprawna, będzie pracować 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Taka sama sytuacja jest w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności.

Co z pracą w porze nocnej i nadgodzinami?

Praca w porze nocnej nie może być wykonywana przez osoby, które posiadają orzeczenie. Ponadto, taka osoba (niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności) nie może pracować w godzinach, które przekraczają jej wymiar, tzn. 40/35 godzin tygodniowo.

Jeśli lekarz wyrazi zgodę…

W przypadku, kiedy niepełnosprawny jest zatrudniony do pracy lekkiej, np. monitorowania  czyjegoś mienia albo w sytuacji, kiedy lekarz na wniosek osoby  z orzeczeniem wyrazi   zgodę – osoba niepełnosprawna może podjąć pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych. W sytuacji, kiedy pracownik, który posiada zgodę lekarza oraz nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania pracy w wymiarze przeznaczonym dla każdego przeciętnego pracownika, pracodawca ma prawo do tego, aby tę pracę – zgodnie z kodeksowymi normami czasu pracy – mu zagwarantować.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A ja to mam prawdziwe wygrane do odbioru,ale w Chinach,bo do mnie zadzwonił tłumacz i mówił do mnie '' ho ho mik muk,he je he,i wiem że to sporo kasy,ale najpierw musze puszek nazbierać ,.bo w chwilofce to ten facet to mnie za fraki wziol i wypchnoł za dzwi i żem nie otszymal zadnej kfoty,by opłate zrobić do chin za pszelew gotowizny,mnie to nikt nie oszyka,bo żem kiedyś inwestował w juany na gieldzie honkoskiej,to napewno hco mi oddać ten pinionc. Jak dostane to dam znacData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:41Źródło komentarza: Zaufała firmie przez słuchawkę, straciła tysiąceAutor komentarza: CzytTreść komentarza: To nie ja CzytData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Pijany 19-latek za kółkiem. Nie żyje dwóch jego kolegów [ZDJĘCIA]Autor komentarza: czy→Treść komentarza: I tak i nie - mięso czerwone, jest "stare"/hormonalne/bądź karmione padliną z dopalaczami. Ciągle są obostrzenia ASF. Pomimo ]hodowli przyzagrodowej, jako niezagrazającej nikomu, a już Hodującemu, to ciągle jest ZAKAZ. Z drobiem byłoby to samo, ale ALE . Mięso towarowe (tusze, ćwiartki, jest "uczciwsze" niekiedy. Tylko na co komu 40 kilo naraz. A w sklepie, często peklowane .. .oby tylko wodą, a to .. Dziennikarze, dlaczego się na niczym nie znacie i nie robicie dochodzeń. to Wasz zawód. komentarze, często (pomimo hejterki), są ciekawsze od waszych wypracowań. I poprawniejsze grData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowcówAutor komentarza: Maria z JanemTreść komentarza: My z mężem zawsze popieramy tych,co nam daja lepiej,godniej życ,więc trzymajmy kciuki za PANA DONALDAData dodania komentarza: 31.03.2025, 13:15Źródło komentarza: 100 złotych za rok małżeństwa. Na tyle zgadzają się politycyAutor komentarza: Zbyszek W.Treść komentarza: W Białej w żadnym sklepie nie widziałem nigdy flagi przy mięsie sprzedawanym luzem.Najpewniej jest to mięso dunskie,ze starych,trzyletnich macior.Zresztą te wyprodukowane w Polsce,niczym się nie różni,wszak normy UE sa jednakie .Taka jest prawda.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 12:53Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama