Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód rodziców. Wynosi 800 złotych miesięcznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o 800+ przez internet. Zgłoszenie można łatwo przesłać w aplikacji mobilnej mZUS. Wniosek można też wypełnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.
- Zgłoszenia dotyczą nowego rocznego okresu wypłat, który rozpocznie się w czerwcu tego roku i zakończy w maju 2026 roku. Na złożenie wniosku jest czas do końca czerwca. Warto jednak załatwić formalności nieco wcześniej, do końca kwietnia, żeby mieć gwarancję ciągłości wypłaty świadczeń - radzi regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim, Małgorzata Korba.
Zmiany dla obywateli Ukrainy
Od czerwca wchodzą w życie zmiany w 800+ dla uchodźców z Ukrainy.
- Prawo do świadczenia na dziecko będzie powiązane z obowiązkiem nauki. To znaczy, że obywatel Ukrainy otrzyma 800+ pod warunkiem, że jego dziecko chodzi w Polsce do szkoły lub „zerówki”. Ta zmiana nie dotyczy najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze obowiązku nauki w placówce oświatowej - wyjaśnia Małgorzata Korba.
Dodaje, że do wniosku nie trzeba dołączać dokumentów, które to potwierdzają. O tym, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły, ZUS dowie się z Systemu Informacji Oświatowej.
Gdzie sprawdzę swój wniosek o 800+?
Status złożonego wniosku o 800+ można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS i na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Będą tam także wnioski złożone przez portal Emp@tia i banki. Gdy Zakład przyzna świadczenie lub umieści w PUE prośbę o uzupełnienie wniosku, to powiadomi rodzica o tym SMS-em lub e-mailem.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze