Poseł skierował do ministra infrastruktury interpelację, w której proponuje wprowadzenie przepisów umożliwiających rezerwację miejsc parkingowych dla określonych grup społecznych.
Pomysł polityka obejmuje oznakowanie miejsc tzw. różową kopertą dla kobiet w ciąży i osób podróżujących z małymi dziećmi oraz żółtą kopertą dla mieszkańców danej okolicy. Wzorem dla tej koncepcji miałyby być rozwiązania stosowane m.in. we Włoszech.
Koperty na parkingach
Popularny znak „koperty” widoczny dzisiaj na parkingach w Polsce oznacza stanowisko postojowe przeznaczone do wyłącznego użytku określonych użytkowników:
osób z niepełnosprawnością (niebieska koperta),
dla pojazdów policji, MPO, służb miejskich,
samochodów elektrycznych, aut napędzanych wodorem lub gazem.
Jak egzekwować, kto gdzie może parkować?
Największym problemem w realizacji propozycji posła Jaśkowca jest brak skutecznych narzędzi do egzekwowania przepisów. Straż miejska lub policja nie byłyby w stanie jednoznacznie określić, czy kierowca rzeczywiście należy do uprzywilejowanej grupy.
W teorii można by wprowadzić identyfikatory dla mieszkańców, ale ich skuteczność i tak byłaby ograniczona. Dzisiaj już wiele wspólnot mieszkaniowych stosuje wewnętrzne systemy identyfikacji, jednak nie są one regulowane prawnie i nie mogą być podstawą do interwencji służb miejskich.
Tworzyć zamiast ograniczać
Realnym sposobem na poprawę sytuacji parkingowej w miastach byłoby tworzenie nowych miejsc postojowych, a nie ograniczanie dostępnych przestrzeni poprzez ich rezerwację.
Rozwiązaniem mogłoby być:
budowa wielopoziomowych parkingów w centrach miast,
lepsze zarządzanie przestrzenią parkingową, np. poprzez dynamiczne systemy rezerwacji,
promowanie carsharingu i transportu publicznego jako alternatywy dla prywatnych pojazdów.
Przeczytaj:
Napisz komentarz
Komentarze