Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 16:49
Reklama
Reklama
– Trzeba dbać o to dziedzictwo, by przekazać je kolejnemu pokoleniu – mówi Paweł Łysańczuk

Rusza Operacja Czysta Rzeka

W całej Polsce po raz siódmy rusza Operacja Czysta Rzeka – ogólnopolska inicjatywa społeczna na rzecz ochrony środowiska i sprzątania terenów zielonych. Od 2019 roku do akcji włączyło się już ponad 64 tysiące wolontariuszy, którzy wspólnie uprzątnęli ponad 1447 ton śmieci. W tym roku również nie zabraknie zaangażowania mieszkańców powiatu bialskiego oraz Międzyrzeca Podlaskiego.
Reklama
Rusza Operacja Czysta Rzeka
W akcję co roku jest zaangażowana młodzież i dzieci. W tym roku zgłosiło się Międzyrzecu ponad sto osób

Autor: https://operacjarzeka.pl/

W całej Polsce po raz siódmy rusza Operacja Czysta Rzeka – ogólnopolska inicjatywa społeczna na rzecz ochrony środowiska i sprzątania terenów zielonych. Od 2019 roku do akcji włączyło się już ponad 64 tysiące wolontariuszy, którzy wspólnie uprzątnęli ponad 1447 ton śmieci. W tym roku również nie zabraknie zaangażowania mieszkańców powiatu bialskiego oraz Międzyrzeca Podlaskiego. 

Reklama
Zaczęło się od skromnej inicjatywy

– To, co zaczęło się jako skromna inicjatywa nad Bugiem, dziś przerodziło się w największą obywatelską akcję sprzątania w kraju – podkreśla Iza Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka. – Każdego roku dołączają do nas nowi wolontariusze, lokalni liderzy, a także firmy i instytucje, które wspierają nas w działaniach logistycznych i promocyjnych.

Akcja polega na organizowaniu lokalnych sztabów, które koordynują sprzątanie rzek, lasów i innych terenów zielonych. Sztaby powstają we wszystkich województwach, a każdy dorosły może założyć własną grupę porządkową. Miejsca planowanych akcji oznaczane są na interaktywnej mapie dostępnej na stronie www.operacjarzeka.pl. Część wydarzeń ma charakter otwarty, a więc każdy może się do nich dołączyć, inne z kolei organizowane są prywatnie, w gronie rodziny czy znajomych.

– Zależy nam na tym, by każdy miał możliwość działania – niezależnie od miejsca zamieszkania. Czysta Rzeka to przestrzeń dla ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla natury – dodaje Iza Sałamacha.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom niezbędne akcesoria, takie jak worki i rękawice. Na szefach sztabów spoczywa obowiązek zapewnienia odbioru odpadów – zazwyczaj w porozumieniu z lokalnymi samorządami – oraz przesłania raportu z przeprowadzonej akcji.

Wśród wspierających akcję są m.in. samorządy, fundacje, firmy, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ale też znani artyści i działacze społeczni: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Kayah, Adam Nowak, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Anna Maruszeczko, Beata Sadowska.

Za organizację przedsięwzięcia odpowiada Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu „Kraina Bugu”. 

Gdzie akcja?

W tym roku na terenie powiatu bialskiego zaplanowano szereg akcji lokalnych – m.in. w Styrzyńcu (25.04), Tłuśćcu (23.04), w okolicach Konstantynowa (12.04), Hruda (12.04), Wólki k. Janówka (5.04) oraz w Międzyrzecu Podlaskim (5.04).

– Każdy może dołączyć. Zachęcamy osoby indywidualne, rodziny, szkoły, firmy – wszystkich, którym bliska jest idea troski o środowisko. Nawet drobna zmiana – worek śmieci mniej w lesie czy nad rzeką – ma znaczenie – mówi rzeczniczka.

Szefem sztabu może zostać każda osoba dorosła, natomiast uczestnikiem – każdy, kto ukończył 18 lat. Młodsi wolontariusze mogą wziąć udział za zgodą rodziców lub pod ich opieką.

Dodatkowe informacje, materiały edukacyjne, a także przewodnik dla organizatorów dostępne są na stronie internetowej akcji. Organizatorzy uruchomili również specjalną infolinię (tel. 22 290 20 40) oraz adres mailowy: rzeka@operacjarzeka.pl, gdzie można zgłaszać pytania lub uzyskać pomoc.

– Wierzymy, że razem możemy zmienić nasze otoczenie. Nie tylko sprzątamy, ale też budujemy wspólnotę – ludzi, którzy działają dla dobra natury i przyszłych pokoleń – podsumowuje Iza Sałamacha.

Burmistrz Paweł Łysańczuk w operację Czysta Rzeka jest zaangażowany od samego początku, czyli od 7 lat, kiedy tę już dziś ogólnopolską inicjatywę przeniesiono na grunt lokalny.  – To bardzo ważna akcja, która pokazuje ludziom, że społecznie też możemy dbać o środowisko i nasze wspólne dobro, jakim jest właśnie Krzna. Przed laty wokół tej rzeki koncentrowało się życie miasta. Ma ona dla nas historyczną wartość. Trzeba dbać o to dziedzictwo, by przekazać je kolejnemu pokoleniu w porządku i niepogorszonym stanie – mówi Paweł Łysańczuk.

Dodaje, że co roku na rzecz akcji Czysta Rzeka działa zwarta i pracowita grupa wolontariuszy. – Są to przedstawiciele różnych środowisk. W tym roku pobijemy rekord. W bazie wolontariuszy mamy już blisko setkę osób. Cieszę się, bo większość to dzieci i młodzież. Liczymy na to, że uda nam się wzbudzić w nich poczucie odpowiedzialności za wygląd naszego miasta. Jeśli osobiście zaangażują się w porządkowanie, to ta świadomość z pewnością się obudzi. Oczywiście wolelibyśmy, aby takie akcje nie były potrzebne, ale niestety są. Pocieszające jest to, że z roku na rok tych śmieci jest odrobinę mniej. W tym roku w ramach akcji Czysta Krzna posprzątamy nie tylko okolice Krzny, ale także inne miejsca oraz teren międzyrzeckich jeziorek – zapowiada burmistrz.

CZYTAJ TEŻ:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A ja to mam prawdziwe wygrane do odbioru,ale w Chinach,bo do mnie zadzwonił tłumacz i mówił do mnie '' ho ho mik muk,he je he,i wiem że to sporo kasy,ale najpierw musze puszek nazbierać ,.bo w chwilofce to ten facet to mnie za fraki wziol i wypchnoł za dzwi i żem nie otszymal zadnej kfoty,by opłate zrobić do chin za pszelew gotowizny,mnie to nikt nie oszyka,bo żem kiedyś inwestował w juany na gieldzie honkoskiej,to napewno hco mi oddać ten pinionc. Jak dostane to dam znacData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:41Źródło komentarza: Zaufała firmie przez słuchawkę, straciła tysiąceAutor komentarza: CzytTreść komentarza: To nie ja CzytData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Pijany 19-latek za kółkiem. Nie żyje dwóch jego kolegów [ZDJĘCIA]Autor komentarza: czy→Treść komentarza: I tak i nie - mięso czerwone, jest "stare"/hormonalne/bądź karmione padliną z dopalaczami. Ciągle są obostrzenia ASF. Pomimo ]hodowli przyzagrodowej, jako niezagrazającej nikomu, a już Hodującemu, to ciągle jest ZAKAZ. Z drobiem byłoby to samo, ale ALE . Mięso towarowe (tusze, ćwiartki, jest "uczciwsze" niekiedy. Tylko na co komu 40 kilo naraz. A w sklepie, często peklowane .. .oby tylko wodą, a to .. Dziennikarze, dlaczego się na niczym nie znacie i nie robicie dochodzeń. to Wasz zawód. komentarze, często (pomimo hejterki), są ciekawsze od waszych wypracowań. I poprawniejsze grData dodania komentarza: 31.03.2025, 14:28Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowcówAutor komentarza: Maria z JanemTreść komentarza: My z mężem zawsze popieramy tych,co nam daja lepiej,godniej życ,więc trzymajmy kciuki za PANA DONALDAData dodania komentarza: 31.03.2025, 13:15Źródło komentarza: 100 złotych za rok małżeństwa. Na tyle zgadzają się politycyAutor komentarza: Zbyszek W.Treść komentarza: W Białej w żadnym sklepie nie widziałem nigdy flagi przy mięsie sprzedawanym luzem.Najpewniej jest to mięso dunskie,ze starych,trzyletnich macior.Zresztą te wyprodukowane w Polsce,niczym się nie różni,wszak normy UE sa jednakie .Taka jest prawda.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 12:53Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama