Poniżej przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym łatwiej będzie zwalczyć jesienną chandrę.
Objawy depresji sezonowej
Depresja sezonowa związana jest z niedoborem światła słonecznego. Dlatego pierwsze objawy najczęściej pojawiają się wraz z nadejściem chłodnych, pochmurnych dni, czyli na przełomie października i listopada, i utrzymują się aż do pierwszych słonecznych, wiosennych dni (marzec, kwiecień).
Prawie 70 proc. osób przyznaje, że ich samopoczucie ulega pogorszeniu wraz z nadejściem jesieni*. Z badań wynika, że to kobiety są bardziej narażone na depresję sezonową.
Uczucie smutku, tęsknoty, pustki, obniżona aktywność, brak motywacji, ciągłe uczucie zmęczenia, trudność z porannym wstawaniem, pogorszenie jakości snu, osłabione libido, poczucie beznadziejności, problemy z pamięcią i koncentracją – to główne objawy jesiennej depresji. Jeżeli zauważyłeś, że większość z wyżej wymienionych symptomów dotyczy Ciebie, nie zwlekaj, zacznij walkę z depresją!
Ignorowanie objawów jesiennej depresji może być bardzo niebezpieczne! W tym okresie jesteśmy bardziej narażeni na nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, narkotyków, częste objadanie się. Spada odporność organizmu, częściej popadamy w konflikty w pracy i w szkole.
Jakie więc są sposoby walki z depresją?
Odpowiednia dieta
W naszym jadłospisie powinno znaleźć się dużo produktów bogatych w witaminy z grupy B. Witaminy z tej grupy odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają samopoczucie i sprawność intelektualną. Produkty, w których występują witaminy z grupy B, to na przykład jęczmień, jaja, ziarna słonecznika, pełnoziarniste pieczywo, groch, papryka.
Do jesiennej diety warto też wprowadzić ryby. Tłuszcze w nich zwarte pomagają w syntezie serotoniny, która wpływa na nasz nastrój.
Częste nawadnianie organizmu i regularne posiłki pomogą w pozbyciu się uczucia rozdrażnienia.
Aktywny tryb życia
Zacznij regularnie ćwiczyć. Poprawi to nie tylko twoją kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię, na początek wystarczy 30-minutowy spacer lub przejażdżka rowerem. Ważne jest, aby codziennie być aktywnym fizycznie. Unikaj też ciasnych, ciemnych pomieszczeń. W domu odsłoń żaluzje, aby jak najwięcej światła wpadało do pomieszczeń.
W wolnym czasie nie zaszywaj się pod kocem przed telewizorem. Jesienną chandrę pozwolą zwalczyć spotkania z najbliższymi, rozmowa i podzielenie się swoimi uczuciami. Spotkania z bliskimi można połączyć z aktywnością fizyczną, umawiając się na przykład na spacer czy razem uprawiając nordic walking.
Ziołowe napary
Zioła, które pomogą w walce z jesienną depresją, to między innymi dzika róża, lawenda, żeń-szeń i dziurawiec zwyczajny. Zostało potwierdzone medycznie, że przyjmowanie w postaci tabletek lub ziołowego naparu dziurawca pomaga w leczeniu lekkiej depresji.
Przed zastosowaniem kuracji z dziurawca zwyczajnego należy zasięgnąć porady lekarza. Nie należy też łączyć tej terapii z kuracją światłem i przyjmowaniem leków antydepresyjnych.
Światłoterapia
Depresja przejściowa w dużym stopniu spowodowana jest niedoborem światła, dlatego warto zainwestować w specjalne lampy do fototerapii. Lampy te emitują sztuczne światło, które w pewnym stopniu rekompensuje brak naturalnych promieni słonecznych. Można też zapisać się na profesjonalną fototerapię do gabinetu lekarskiego.
Ważne jest, aby nie ignorować objawów jesiennej depresji, a stanąć do walki z nią. Ten trudny czas powinniśmy spędzać z bliskimi osobami, w miarę możliwości unikać sytuacji stresujących i trochę więcej czasu niż zwykle poświecić sobie, stosując odpowiednią dietę i być aktywnym fizycznie.
Warto też zaplanować wakacje w ciepłych krajach jesienią. Pozwoli to uzupełnić niedobór słońca i będzie dobrym sposobem, by oszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ wyjazdy poza sezonem wakacyjnym są tańsze. Jesień może być pięknym czasem, jeśli potrafimy prawidłowo zadbać o swoje dobre samopoczucie.
Małgorzata Głowacka
* badanie przeprowadzone na użytkownikach strony badania.net
Napisz komentarz
Komentarze