Żyjący w latach 1905-1972 i będący proboszczem w Sarnakach od roku 1942 do 1968 ks. kanonik Bolesław Kulawik w swoich pamiętnikach napisał: "Moim pragnieniem jest, aby kiedy Sarnaki pobudują nowy kościół, organy znalazły w nim godne i odpowiednie miejsce, czego obecnie nie posiadają. Należy o nie dbać i nie dopuścić do zniszczenia i ruiny. A więc jest sprzęt o który należy dbać i cenić go".
Jego marzenie urzeczywistnia się. Od kilku lat parafianie wraz z proboszczem prałatem ks. dr. Andrzejem Jakubowiczem wznoszą świątynię. W niej znajdą się 50-głosowe organy w pięknej rokokowej obudowie XVIII wieku - podobno największe w diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej. Są to organy firmy W. Sauer Inh. Dr. Oscar Walcker, Frankfurt/Oder, skonstruowane w 1931 r. Pierwotnie miały 48 głosów. Po przywiezieniu do Sarnak z Lwówka Śląskiego złożył je Antoni Grygorcewicz, a poświęcone zostały w 1951 r. Koncert artystyczny z tej okazji wykonał wirtuoz organowy i profesor konserwatorium w Warszawie Feliks Rączkowski. W 1955 r. Zygmunt Kamiński zainstalował sprowadzone z Paryża brakujące głosy języczkowe.
W pamięci szczególnie starszych parafian żywa jest historia pozyskania organów. A postarał się o nie po drugiej wojnie właśnie ks. Bolesław Kulawik. Sprowadzono je ze Lwówka Śląskiego z kościoła protestanckiego. Zakupione zostały ze składek parafian, a trzeba pamiętać, że tuż po wojnie pieniędzy wszystkim brakowało. Tym bardziej więc dbano o instrument. Aby go zmieścić, przebudowano część kościoła. Teraz przed parafianami kolejne wyzwanie. Trzeba zgromadzić fundusze na remont instrumentu.
Okazją do podziwiania organów i ich dźwięku był koncert z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada na organach zagra Wiktor Brzuchacz, urodzony w 1986 r. w Wołominie organista, pedagog, kompozytor muzyki filmowej, klasycznej oraz rozrywkowej. Koncertuje on w Polsce i za granicą, a rozpoznawalną cechą wykonywanej przez niego muzyki jest wprowadzanie do znanych utworów improwizacji.
Beata Malczuk
Napisz komentarz
Komentarze