Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:14
Reklama
Reklama

Czy jest prawna przeszkoda, by urlop trwał trzy tygodnie?

Planuję urlop, choć nie jestem w stanie w chwili obecnej dokładnie określić jego długości, ale myślałem o nieco dłuższym wyjeździe, trwającym ponad dwa tygodnie. Mój pracodawca nie ma żadnych zastrzeżeń (w tym roku nie brałem jeszcze ani dnia, a mam nawet kilka dni zaległych z poprzedniego roku). Czy jest jakaś prawna przeszkoda, by ten trwał np. trzy tygodnie?
Czy jest prawna przeszkoda, by urlop trwał trzy tygodnie?

Wprost wyrażonej prawnej przeszkody nie ma. W przypadku niektórych zawodów przepisy nawet wprost przewidują, że nieprzerwany urlop winien trwać dłużej niż dwa tygodnie wynikające z Kodeksu pracy, a i w tym ostatnim przypadku warto pamiętać, że ustawa ta zakreśla tylko minimum uprawnień pracownika, pracodawca zaś (niemal) zawsze może przyznać osobie przez siebie zatrudnianej dodatkowe uprawnienia.

Pamiętać jednak należy o "zagrożeniu" związanym z doręczaniem różnorakich pism urzędowych. Mianowicie większość ustaw regulujących różnorakie procedury (np. cywilną, karną, administracyjną) przewiduje z reguły dwutygodniowy okres "wyczekiwania" przez przesyłkę na jej adresata, po upływie którego ta jest odsyłana do nadawcy, wszakże po przyjęciu dodatkowej fikcji, iż doszło do skutecznego doręczenia. Oznacza to, że po powrocie z urlopu można odnaleźć w skrzynce dwa awiza informujące o przesyłce, której następnie nie otrzyma się na poczcie (bądź u innego operatora) z uwagi na jej odesłanie, przy czym w świetle prawa będzie to oznaczało, że się rzekomo zapoznało z treścią danego pisma.

W konsekwencji można przegapić termin dla wniesienia np. sprzeciwu od nakazu zapłaty czy odwołania od decyzji. W okresie późniejszym można jeszcze podjąć próbę złożenia wniosku o przywrócenie terminu, w praktyce jednak sądy i organy różnie traktują fakt braku zawinienia w takim odbiorze (wskazując np. na możliwość ustanowienia pełnomocnika do odbioru korespondencji).

Pół żartem, pół serio można więc stwierdzić, że każdemu przysługuje konstytucyjnie gwarantowana swoboda przemieszczenia się po kraju (a także poza jego granicami), pod "zakamuflowanym" ustawowym warunkiem, iż miejsce zamieszkania nie jest opuszczane na dłużej niż wspomniane dwa tygodnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama