Jaki olej kokosowy wybrać?
Olej kokosowy występuje w postaci oleju rafinowanego i nierafinowanego. Nierafinowany pochodzi z pierwszego tłoczenia, virgin, i jest tłoczony na zimno. Rafinowany jest tłoczony w wysokiej temperaturze, przez co jest bardziej przetworzony i stracił więcej dobrotwórczych składników. Olej nierafinowany jest droższy od rafinowanego, jednak warto dodać parę złotych i kupić olej kokosowy ze wszystkimi jego dobrodziejstwami.
Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na wykorzystanie oleju kokosowego.
W kuchni
Olej kokosowy ma sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie utleniają się, co sprawia, że jest zdrową alternatywą dla tradycyjnego oleju do smażenia.
Można nim także zastąpić masło, którym smarujemy pieczywo oraz masło używane podczas pieczenia ciast.
Pielęgnacja skóry
Olej kokosowy ma właściwości nawilżające, regenerujące i odbudowujące, dlatego będzie idealnym, naturalnym preparatem w walce z suchą skórą.
Sięgnąć po niego powinny np. osoby zmagające się z trądzikiem. Zawiera on kwas laurynowy, który usuwa bakterie odpowiedzialne za pojawienie się trądziku. Olej kokosowy jest składnikiem wielu preparatów antytrądzikowych, jednak najlepszym rozwiązaniem jest użycie oleju w naturalnej postaci.
Zawarte w oleju kokosowym antyutleniacze i witamina E sprawiają, że regularne stosowanie oleju pozwala zredukować zmarszczki i sprawić, że cera stanie się gładka i odmłodzona.
Podczas grypy i przeziębienia
Olej kokosowy tłoczony na zimno hamuje wiele wewnętrznych ognisk zapalnych, dlatego można go używać w celu zwalczenia bólu gardła.
W oleju kokosowym znajduje się kwas dekanowy, kwas laurynowy i kwas kaprylowy, których przyjmowanie wzmacnia odporność organizmu. Regularne zażywanie oleju kokosowego zalecane jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest najbardziej narażony na różnego rodzaju infekcje.
Połączenie oleju kokosowego z olejkiem eukaliptusowym i wmasowanie tego preparatu w klatkę piersiową ułatwi oddychanie podczas choroby, ponieważ taka mieszanina olejków poprawia krążenie i udrożnia układ oddechowy.
Na włosy
Nałożenie oleju kokosowego na włosy parę godzin przed ich umyciem (im dłuższy czas, tym lepiej) sprawi, że włosy nabiorą zdrowego wyglądu, będą pięknie lśnić i będą się wolniej rozdwajać. Olejowanie włosów olejem kokosowym pomoże osobom, które walczą z suchymi, kruchymi włosami i rozdwajającymi się końcówkami.
Olej kokosowy nakładany na same końcówki włosów sprawi, że końcówki będą mniej podatne na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka lub niska temperatura, ocieranie o ubrania, słońce itp. Nie będą się także rozdwajały.
Przeciwbakteryjne i nawilżające właściwości oleju pomogą pozbyć się łupieżu. Wystarczy wmasować olej w skórę głowy przed myciem lub dodać go do szamponu.
Higiena jamy ustnej
Olej kokosowy z dodatkiem sody oczyszczonej i kilkoma kroplami mięty pieprzowej sprawdzi się jako naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Codzienne płukanie zębów takim preparatem sprawi, że zęby staną się bielsze, dziąsła zdrowsze, a oddech świeższy. Olej kokosowy pomaga także w zwalczaniu bakterii próchnicy.
Olej kokosowy zawiera wiele dobroczynnych składników, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach życia, dlatego warto go mieć w swojej kuchni, łazience czy domowej apteczce. Od kilku lat głośno jest o jego bogatym składzie, przez co jest łatwo dostępny i można go nabyć nawet w supermarketach. Należy jednak zwrócić uwagę na etykietę i wybrać ekologiczny, nierafinowany olej kokosowy. Przed zastosowaniem wewnętrznym oleju lub bezpośrednio na skórę, należy skonsultować się z lekarzem, który udzieli rad dotyczących stosowania.
Małgorzata Głowacka
Napisz komentarz
Komentarze