Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Emotions wskazują jakie zmiany emocjonalne mogą zaistnieć w wyniku medytowania. Naukowcy przebadali 82 kobiety medytujące przez 8 tygodni. Program łączył różne tradycje świeckich medytacji i praktyk kontemplacyjnych.
U kobiet odnotowano zmniejszenie natężenia negatywnych emocji, takich jak wrogość, smutek, lęk. Badane osoby mówiły o tym, że przestały je nękać natrętne myśli i dokuczać stany depresyjne. Miały zwiększoną witalność życiową i lepiej działał u nich współczulny układ nerwowy, odpowiedzialny za nasze reakcje na stres. Uczestniczki programu badawczego po 8 tygodniach medytacji wykazały się wyższym poziomem współczucia i zdolności rozpoznawania mimiki emocji u innych.
Badanie udowadnia, że jeśli chodzi o pozytywny wpływ na psychikę, skuteczne są różne techniki medytacyjne. Osoby o zacięciem mistycznym, mogą praktykować bardziej transcendentalną medytację, inni relaksacyjną jogę czy prostą medytację uważności. Każda z tych praktyk ma swoje korzyści zwłaszcza w czasach, kiedy tempo życia jest tak bardzo stresujące.
Jak poprawić nastrój w kilka minut?
Czarne myśli, napięcie spowodowane stresem, nieokreślony lęk? Chcesz pożegnać te nieprzyjemne odczucia? To nic trudnego.
Oddychaj metodą 3-3-6
Ten rodzaj oddechu (wdech 3 sekundy, przytrzymaj powietrze przez 3 sekundy, wydech 6 sekund) dostarcza więcej tlenu do mózgu i aktywuje przywspółczulny układ nerwowy. Spowalnia oddech i bicie serca, rozluźnia mięśnie i naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi. W efekcie tego mózg otrzymuje informację – wszystko jest w porządku, nie musisz walczyć ani uciekać. Taką technikę oddechu możemy przećwiczyć wszędzie – przy biurku, w korku, kolejce.
Stan chwilowej łaski
Podaruj sobie kwadrans tylko dla siebie. Nic nie rób. Opróżnij umysł ze złych myśli, wyobrażając sobie jakąś przyjemną i spokojną scenę. Podczas oddechu poczuj, że masz przeponę, zamknij oczy, poleż w bezruchu. Skoncentruj się na tym, co czujesz w ciele i oddychaj do tego miejsca.
Przekieruj uwagę
Jeśli masz już dość kłopotliwych myśli, odwróć od nich uwagę. To prosta metoda, która działa na dzieci. Może poskutkuje w twoim przypadku. A zatem włącz film z dobrą komedią, idź na spacer, skupiając się na tym, co widzisz przed sobą, poczytaj wciągającą powieść.
Poproś partnera, żeby cię przytulił
Badania udowadniają, że 20-sekundowe przytulenie na tyle podnosi poziom oksytocyny, że nastrój od razu jest lepszy, bo w mózgu zachodzi szereg pozytywnych procesów chemicznych.
Medytuj
Medytacja wycisza umysł. Regularna praktyka sprawia, że stajemy się bardziej odporni na stres. Medytację można porównać do podnoszenia ciężarów. Taki trening wzmacnia ciało i uspokaja umysł, doprowadzając do tego, że podnoszenie ciężarów codzienności jest łatwiejsze. Takim największym ciężarem, z którym się zmagamy, jest właśnie stres. Medytacja uczy go "dźwigać" z łatwością. Dlatego warto przez pięć minut dziennie posiedzieć spokojnie, koncentrując się na oddechu. A kiedy przychodzi myśl, pozwolić odpłynąć jej jak chmurze i wrócić uwagą do oddechu.
Napisz komentarz
Komentarze