Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:46
Reklama
Reklama

Raport: Fryzjerzy wreszcie wrócili do pracy. Kosmetyczki i restauratorzy także

Rząd luzuje obostrzenia. Po galeriach handlowych, żłobkach i przedszkolach, sklepach budowlanych czy hotelach noclegowych przyszedł czas na salony fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje. III etap odmrażania gospodarki obowiązuje od poniedziałku, 18 maja. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie specjaliści w pierwszy dzień nowej normalności w branżach beauty i gastronomicznej.
Raport: Fryzjerzy wreszcie wrócili do pracy. Kosmetyczki i restauratorzy także

Przypomnijmy, nakaz zamknięcia salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu obowiązywał od 1 kwietnia do 17 maja. Jeszcze wcześniej, bo 17 marca zamknięto puby i restauracje, z wyjątkiem usług na wynos. Rząd w ten sposób walczył z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od poniedziałku zakłady mogą znów przyjmować klientów. Jednak na innych zasadach niż dotychczas, co wywołało w obu branżach wiele emocji i niepokoju.

 Cieszę, że wróciłam do pracy


– Od kilku lat prowadzę zakład kosmetyczny. Oferuję klientom różne zabiegi pielęgnacyjne twarzy, dłoni czy stóp. Wykonuję makijaże okolicznościowe, manicure i hennę. Mam spore grono klientek, a praca jest moim głównym źródłem utrzymania. Dlatego zamknięcie salonu było dla mnie z jednej strony koniecznością, a z drugiej utratą zarobku – opowiada właścicielka Pretty Women Ola Sadownik.

– Ucieszyłam się, że znów mogę działać. Tym bardziej, że dziewczyny dopytywały o usługi. Oczywiście musiałam zakupić środki dezynfekujące i ochronne. Powiem szczerze, że w przyłbicy trudno jest pracować. Nie mogę w tym oddychać i nie słyszę klientek. A co z osobami, które mają okulary? Przecież szybki zaparowują – pyta kosmetyczka z Rossosza. (...)

Fryzjerki mają ręce pełne pracy
Zajrzeliśmy do salonu fryzjerskiego dla mężczyzn Ewy Matejek, który mieści się na placu Szkolny Dwór 7 w Białej Podlaskiej.

– W związku z pandemią przygotowaliśmy salon zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Pracujemy na trzech stanowiskach, które oddzielone są teraz pleksowymi ściankami. Poczekalnia jest wyłączona z ruchu. Wizyty klientów planujemy na konkretną godzinę telefonicznie pod numerem 577 793 566 lub za pośrednictwem firmowego profilu na facebooku "Fryzjer męski Ewa Matejek".  Zachowujemy zasady ścisłego reżimu sanitarnego, strzyżemy w przyłbicach, na dłonie zakładamy jednorazowe rękawiczki – zaznacza właścicielka Ewa Matejek.

– Dbamy o higienę i bezpieczeństwo klientów. Każdego wyposażamy w jednorazową pelerynkę i dedykowany grzebień. Odkażanie narzędzi i miejsca pracy to dla nas nie nowość, robimy to zawsze. Tyle, że środki higieny, płyny dezynfekujące i inne akcesoria są teraz kilka razy droższe niż przed pandemią. A z ich dostępnością bywa różnie. Pierwszy dzień po powrocie do pracy pokazał, że klienci z niecierpliwością oczekiwali na otwarcie zakładów fryzjerskich. Dla nas też był to bardzo trudny okres. Przez blisko dwa miesiące, żyliśmy w ciągłej niepewności o swoją przyszłość. Odetchnęliśmy z ulgą – mówi Ewa Matejek, właścicielka salonu fryzjerskiego dla mężczyzn, w Białej Podlaskiej przy ul. Szkolny Dwór 7. (...)

Czekamy na klientów i kolejne wytyczne rządu

 Także branża gastronomiczna szykuje się do nowej normalności. Niektóre restauracje zostały otworzone już w poniedziałek, 18 maja. – Czekaliśmy na ten moment od 12 marca. Wprawdzie prowadziliśmy działalność kateringową, ale odpadły nam przyjęcia i bieżąca działalność restauracji. Zastosowaliśmy się do wytycznych GIS, ale i tak z niepokojem patrzymy w przyszłość. Nie wiemy, jak ludzie zareagują na nową rzeczywistość, czy zechcą przychodzić do restauracji. Poza tym do końca czerwca odwołaliśmy imprezy typu wesela, chrzciny czy urodziny – mówi menager wisznickiej restauracji Avangarda Elżbieta Mazurek, podkreślając że wnętrze lokalu wygląda teraz inaczej.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kalina 25.06.2020 11:37
Przyłbica to dobre rozwiązanie, ciężko jest wytrzymać w maseczce osiem czy dziesięć godzin. A jakie środki do dezynfekcji stosują? Czy korzystają z https://www.pro-sprzet.pl/group/dezynfekcja-w-salonie-urody ?

uh 21.05.2020 17:22
dlaczego tylko przyłbica bez masek? Sama przyłbica nie chroni...

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama