Zarząd Gmin Wiejskich RP już 18 marca apelował w piśmie do Pawła Szefernakera, sekretarza stanu w MSWiA, pełnomocnika rządu ds. samorządów o zajęcie się sprawą osłon jednostek samorządowych. „(...) kondycja finansów jednostek samorządu terytorialnego została osłabiona wcześniejszymi regulacjami związanymi np. z oświatą oraz ulgami w podatkach dochodowych , a nowa sytuacja związana z zapaścią wielu branż wnoszących różnego rodzaju daniny, opłaty i podatki lokalne spowoduje dalsze zmniejszenie wpływów z PIT i CIT (...)” - pisał przewodniczący ZGW RP, Krzysztof Iwaniuk do ministra Szefernakera.
Związek postulował w tym piśmie, by w przygotowywanym pakiecie osłonowym uwzględnić starty jednostek samorządowych: „ (…) JST ponoszą podwójne straty. Raz w zakresie umniejszenia należnych i planowanych dochodów własnych, dwa w zakresie zmniejszenia subwencji wyrównawczej (...)” - wskazywali członkowie ZGW.
Dokładnie takie mechanizmy, jakie w połowie marca wskazał ZGW w piśmie do wiceministra MSWiA, bardzo szybko zaczęły zauważać niektóre gminy w powiecie radzyńskim. - Zauważamy spadek dochodów zwłaszcza dotyczący udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. udziały w PIT). Porównując rok do roku w analogicznym okresie udziały w PIT w kwietniu 2020 r. były o 45% niższe niż w kwietniu roku 2019 r. W marcu 2020 r. były niższe o około 20% w stosunku do marca 2019 r. - informuje Agnieszka Fijałek-Ładna, skarbnik gminy Kąkolewnica. - Wpływy z PIT za okres od stycznia do kwietnia 2019 r. wynosiły 1.307.125,00 zł, a w roku 2020 r. w analogicznym okresie wpływy z udziału w PIT wyniosły 1.047.206,00 zł czyli są niższe o 20%.
Jak to się ma do polityki finansowej gminy? - Ponieważ szacuje się, że dochody zaplanowane w uchwale budżetowej na 2020 rok nie zostaną uzyskane w planowanej wysokości, to wydatki ponoszone przez gminę także będą ograniczone – mówi wprost skarbnik UG w Kąkolewnicy. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja
Napisz komentarz
Komentarze