Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:38
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wisznice: Bada czarne pszczoły

Absolwent archeologii UMCS Kamil Badurowicz z Wisznic, prowadzi jako jedyny w Polsce obserwację zadrzechni czarnorogiej gniazdującej przy jego domu. Współpracuje też z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Owad, nazywany powszechnie czarną pszczołą, znajduje się pod ścisłą ochroną i jest coraz częściej widywany na południowym Podlasiu.
Wisznice: Bada czarne pszczoły

Dwie samice zaczęły gniazdować na posesji Kamila Badurowicza w 2017 r. Był to początek populacji, która jest u niego obecnie. Pojedyncze pszczoły pojawiły się jeszcze wcześniej. – W tym roku gniazduje u mnie najliczniejsza grupa, jaką miałem do czynienia dotychczas. To około dwadzieścia osobników – informuje miłośnik przyrody. Pszczoły są trudne do policzenia, gdyż nie można ich oznaczać. Jego badania polegają na ich obserwowaniu, np. relacji, jakie są pomiędzy poszczególnymi osobnikami,  miejsc ich gniazdowania oraz ich preferencji pokarmowych.

Gatunek występuje głównie na południu Europy, ze względu na to, iż tam są wysokie temperatury. Jednak, fakt, iż ostatnio mamy podobną pogodę w Polsce, sprawił, iż pojawił się też u nas. Wcześniej czarna pszczoła była widziana w kraju, w XIX wieku, a później po II wojnie światowej. – Można powiedzieć, że owady wróciły na swój dawny zasięg – zaznacza pasjonat. - Jednak, proces powracania tych pszczół nie zaczął się teraz, ale ponad trzydzieści lat temu. Teraz gatunek jest na tyle liczny, że ciężko go nie zauważyć.

Największa pszczoła w Polsce

Zadrzechnia czarnoroga to największa pszczoła rodzima, gdyż ma prawie 3 cm długości, charakteryzuje ją też nietypowe ubarwienie. Korpus owada jest ciemnogranatowy, ale nie smoliście czarny, jak mogłoby wynikać z jego potocznej nazwy. - Czarne pszczoły zbierają pyłek i nektar, ale nie produkują miodu i nie żądlą, nie mieszkają też w ulach. Ich główną funkcją jest zapylanie roślin – wyjaśnia Badurowicz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama