Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 18:04
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Tuczna jako ostoja polskości

Tuczna wpisuje się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od wieków, jako zaścianek szlachecki, broniła wartości patriotycznych i katolickich. Dzięki temu zapisała się na karcie historii jako ostoja polskości.
Tuczna jako ostoja polskości

Na terenie gminy organizowanych jest wiele inicjatyw podkreślających wyjątkowość roku 2018. Za największą uważa się Wojewódzką Wystawę Koni Zimnokrwistych, która odbyła się 12 sierpnia. Patronat nad imprezą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Tuczna to wyjątkowy zaścianek szlachecki, w którym na przełomie XV i XVI wieku zaczęła osiedlać się szlachta z Mazowsza. Założony na polecenie króla Zygmunta Augusta, przez Dymitra Sapiehę, ówczesnego starostę brzesko-litewskiego, wraz z Wiskami i Huszczą były najdalej wysuniętą ku rzece Bóg "okolicą szlachecką".

Zamieszkiwali tu osadnicy z okolic Węgrowa, Papińscy ze wsi Papy oraz Lipkowie ze wsi Lipki. Byli to bojarzy putni, którzy walczyli na w wojnach z Rosją za czasów króla Stefana Batorego. Za zdobycie twierdz na wschodzie, w tym najsilniejszej fortecy moskiewskiej - Połocka, mieszkańcy zaścianka otrzymali w 1580 r. pełnię praw szlacheckich. Bronili ich później w sejmach w XVII i XVIII w. 

Na uwagę zasługuje fakt, iż w zaścianku samodzielnie organizowano nauczanie. Jan Lipka w "Monografii wsi Tuczna" wspomina, że szkołą była cała wieś, a dzieci uczyły się każdego dnia w innym domu. Nauka trwała 3 lata, a podręcznikami były książki do nabożeństwa. Nauczycielami byli mieszkańcy Tucznej, m.in. wspomina się nazwiska: Czapski, Dawidowski czy Mioduszewska. Oficjalna szkoła powstała w 1890 r. i początkowo była dwujęzyczna.

 Końcowe miesiące 1918 r. i początkowe 1919 w Tucznej znów zatętniło życie, co dało początek nowemu etapowi w historii Tucznej. Wybrano wójta i radę gminy. 10 chłopaków poszło do Ochotniczego Pułku Ziemi Podlaskiej formującego się w Białej. Walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej, połowa z nich poległa. Dowodem walk o niepodległość są mogiły Stanisława Skwierczyńskiego, Antoniego Kuchty, Ignacego Lipki, Hieronima Lipki i Witolda Rudzkiego.  

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 35/2018

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydentaAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brzegowa? Po zapaszku poznasz. Może i jamę tam wykopać (zbiornik kontrolny zrzutu, już wiele razy by był przydatny) Mogą być odporne zwierza w tej wodzie, jakby co. Niekoniecznie małże. Bełkot o ekologii i zielonym i odnawialnych (nie ma energii odnawialnej, chyba, że czegoś z Fizyki mnie nie douczono). Kapiele dla Morsów. Morsy? To tak jak z Monitoringiem w sklepach. Z czasem i zaczął się przydawać: skąd O N Y wiedzieli.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:31Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzemAutor komentarza: PstTreść komentarza: Po co piszesz takie rzeczy, byłeś świadkiem, widziałeś jak chłopak zamordował dziewczynę.wstyd.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 01:34Źródło komentarza: Nagrywali porno w jedej z galerii handlowychAutor komentarza: Krzysztof od rybTreść komentarza: Jak stężenie soli może wpłynąć na wodę słodkowodną? Szczególnie w przypadku zdemolowania, bo każdy Bialczan wie jakimi obywatelami charakteryzuje się owe osiedle i czy straż miejska na pewno będzie miała odwagę interweniować.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 22:41Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama