- Odbieramy w tej kwestii sporo telefonów. Ludzie pytają do jakiej frakcji powinien trafić dany odpad, choć wydaje mi się, że w naszych ulotkach informacyjnych dokładnie to wyjaśnialiśmy. Z drugiej strony lepiej zadzwonić i zapytać, aniżeli wrzucić odpad do niewłaściwego worka i ponieść tego konsekwencje finansowe, bo za złą segregację jest kara – tłumaczy Józef Steć, szef Międzygminnego Związku Celowego we Włodawie.
Zgodnie z regulaminem w ramach opłaty śmieciowej worki na metale i tworzywa sztuczne, papier oraz szkło dostarcza mieszkańcom MZC. Z kolei w szczelne pojemniki oraz worki koloru brązowego na odpady zielone i worki czarne na popiół, a także w dodatkową liczbę worków na pozostałe frakcje każdy właściciel posesji musi zaopatrzyć się sam. Niektórzy uważają jednak, że to MZC powinien im je zapewnić.
- Tzw. twarde pojemniki na odpady biodegradowalne i zmieszane muszą spełniać określone wymogi. Powinny być szczelne, zamykane i wykonane z materiałów trudnopalnych oraz przystosowane do opróżniania przez pojazdy specjalistyczne. Ponadto muszą być utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym. Co najmniej raz do roku powinny być dezynfekowane – dodaje Steć.
Wszystkie pojemniki, kontenery oraz worki prócz właściwego koloru, muszą być zaopatrzone w oznaczenie określające rodzaj odpadów. Obowiązkowy jest także kod kreskowy umożliwiający przypisanie odpadów właścicielowi odpowiedniej posesji, przy czym kod wystarczy nakleić na jednym worku danej frakcji, bez względu na liczbę wystawionych do odbioru.
Napisz komentarz
Komentarze