Do Serpelic przyjechali fotografowie m.in. z Warszawy, Poznania, Radomia, Olsztyna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Niemiec i Białorusi. Byli to również członkowie Polskiego Związku Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej. – Jak co roku spotkaliśmy się w grupie trzydziestu pięciu osób. Tyle jest też stron w katalogu wydawanym po plenerze. W albumie każdy z uczestników ma jedną stronę – tłumaczy organizator Andrzej Ruciński członek Grupy Twórczej Fotogram i kierownik Galerii Fotografii Fokus. Następnie zostaną zorganizowane dwie wystawy. Pierwsza będzie miała miejsce w siedleckiej Galerii Fotografii Fokus, 20 listopada, a drugą będzie można obejrzeć w Bialskim Centrum Kultury w Galerii I Piętro, prawdopodobnie w styczniu. – Na plener przyjeżdża stałe grono. Zainteresowani udziałem dzwonią już od kwietnia. Ze względu na pandemię plener musieliśmy przełożyć z czerwca na wrzesień. Bardzo się cieszę, że przedsięwzięcie udało się zrealizować, gdyż do końca nie było pewne czy wydarzenie się odbędzie – wyjaśnia Andrzej Ruciński.
Zaznacza, że w Przełomie Bugu biorą zawsze udział starzy, dobrzy znajomi, więc atmosfera była znakomita, tak jak zresztą w poprzednich latach. – Oprócz codziennego fotografowania, wyjazdów w plener, miały miejsce też wieczorne pokazy. Zaproszeni goście ze Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP mieli okazję przedstawić swój dorobek. Swoje prezentacje mieli m.in. Wojciech Sternak wykładający na Uniwersytecie Warszawskim, Zbigniew Furman z Warszawy, przez lata pracujący w Życiu Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Spek z Piły ze Związku Polskich Artystów Fotografików, Tomasz Grzyb z Radomia, Stanisław Dulny z Ostrowca Świętokrzyskiego. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się z tak wybitnymi postaciami – podkreśla organizator.
Zauważa też, że najważniejsza w czasie wydarzenia jest funkcja edukacyjna wyjazdu. – Jeżeli w większości ta sama grupa jeździ w te same miejsca, to choć nie ma dwóch identycznych zdjęć, są one do siebie podobne. Jednak, są one na odpowiednim poziomie. Myślę, że najważniejsze są wieczorne spotkania, kiedy można podyskutować i wymienić się opiniami, a także zintegrować się – przyznaje organizator. Dodaje, że partnerami Przełomu Bugu byli: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatu Bialskiego, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze