- Stawiam na wysoki poziom wydarzenia, dlatego zaprosiłem artystów najwyższej próby – mówi dyrektor i pomysłodawca Podlasie Jazz Festival Jarosław Michaluk. Podkreśla też, że Jan Ptaszyn Wróblewski, który przyjedzie w najbliższy weekend to światowej sławy artysta. – Muzyk miał wystąpić już rok temu, ale nie pozwolił mu na to stan zdrowia. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się zobaczyć występ mistrza – zaznacza. Dodaje również, że przyjedzie równie znana bialskiej publiczności Ewa Uryga, z nowym programem artystycznym poświęconym mistrzyni gospel Mahalii Jackson. – Ewa Uryga jest nazywana polską królową gospel, w tej dziedzinie nie ma od niej lepszych – przyznaje dyrektor Podlasie Jazz Festival. Po raz pierwszy wystąpi na bialskiej scenie zespół Bandorego. - To mistrzowie tanga należący do czołówki światowej, więc możemy się spodziewać utworów Astora Piazzzoli, w ich opracowaniu oraz własnych kompozycji. Zespół koncertuje na całym świecie. Do Białej Podlaskiej przyjedzie również Agnieszka Hekiert znakomita polska wokalistka, od ponad dziesięciu lat współpracująca z mistrzem Boby’m Mcferrinem – wyjaśnia dyrektor Podlasie Jazz Festiwalu. Festival rozpocznie występ Bandorego. W zespole grają Michał Główka – bandoneon i akordeon, Jakub Czechowicz – skrzypce, Marek Dolecki – fortepian i Marcin Antkowiak – kontrabas i kompozycja. O godz.19.30 zaśpiewa Agnieszka Hekiert, na fortepianie zagra Konstantin Kostov, na basie Paweł Pańta, a na perkusji Patryk Dobosz. W niedzielę wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Jan Ptaszyn zagra na saksofonie tenorowym, Wojciech Niedziela na fortepianie, Adam Święs na kontrabasie, a Marcin Jahr na perkusji. Swym głosem zachwyci też Ewa Uryga. Będą jej akompaniowali Bogusław Kaczmar na fortepianie, Kamil Pelka na kontrabasie i Dorota Piotrowska na perkusji.
Wydarzenie organizowane jest od 2002 r. , ale narodziło się lata temu, w 1992 r. – Kiedy przyjechałem do Białej Podlaskiej po wielu latach nauki w Lublinie, zacząłem pracę w Wojewódzkim Domu Kultury jako instruktor muzyki i równocześnie rozpocząłem prowadzenie lekcji w szkole muzycznej. Wówczas wraz z Bogdanem Kutnikiem założyliśmy Bialskie Jazz Trio. Wtedy zdobyliśmy drugą nagrodę na prestiżowym konkursie Jazz Juniors. Przez to zacząłem marzyć o festiwalu – przyznaje Jarosław Michaluk. Następnie muzyk dostał się na jedyny w tym czasie w Polsce Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzięki temu miał okazję studiować u największych autorytetów muzyki jazzowej i poznać wiele sław. To przekonało go, iż działa w odpowiednim kierunku. Po powrocie w rodzinne strony zaangażował się w tworzenie Jazzowego Stowarzyszenia Bialskopodlaskiego. – Dzięki tym fundamentom, mogłem podjąć się organizacji pierwszego Podlasie Jazz Festiwal – tłumaczy pomysłodawca wydarzenia. Dodaje, że dzięki koncertom Jazz Trio stworzyło się w Białej Podlaskiej środowisko jazzowe. Przyczyniły się też do tego liczne koncerty, które odbywały się w Galerii Podlaskiej, a na które przychodziła licznie młodzież ucząca się w liceach i na uczelniach. Podkreśla również, że zorganizowanie festiwalu to ogromne wyzwanie, a także wielka odpowiedzialność. – Jest to bardzo duży stres, szczególnie w czasie pandemii, jednak nam się to udało i mam nadzieję, że dojdzie do finalizacji nakładu pracy, który włożyliśmy w przygotowania i koncerty się odbędą – mówi Jarosław Michaluk.
- Dziękuję, za to, że wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent miasta. Partnerzy to Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Związek Artystów Wykonawców "STOART". Festiwal zrealizowano z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, bialskiego magistratu i sponsorów. Dziękuję też mediom za promocję Podlasie Jazz Festiwal – mówi dyrektor wydarzenia Jarosław Michaluk.
W wyniku zmiany, Podlasie Jazz Festival odbędzie się w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, która jest większa od poprzedniej. Dzięki temu więcej osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniu. Wstęp będzie wolny, a pieniądze za bilety zostaną zwrócone. Będzie też można wejść bez zaproszenia.
Napisz komentarz
Komentarze