Aby spać spokojnie, zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie (home insurance).
Zakres ubezpieczenia
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego ubezpieczyciela należy zastanowić się nad zakresem ochrony, jaką chcemy objąć nasz dom. Jeśli nie mieszkamy na terenach zalewowych lub w okolicy nie zdarzają się silne, zrywające dachy wichury, możemy zrezygnować z ubezpieczenia na takie ewentualności.
Kiedy już wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe i interesującą ofertę, musimy bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentami określającymi zakres ochrony, czyli tzw. ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie detale zapisane małym drukiem i znajdujące się zazwyczaj u dołu strony lub na końcu dokumentu; bardzo często są to informacje o wyłączeniu odpowiedzialności – wszystkich zdarzeniach, w których ochrona nie obowiązuje.
Podstawowy pakiet ubezpieczeń obejmuje zazwyczaj pożar i inne zdarzenia losowe. Owe tajemnicze inne zdarzenia losowe każdy ubezpieczyciel definiuje inaczej. W jednym towarzystwie ubezpieczeniowym będą to powódź i uderzenie pioruna, w innym przepięcie w instalacji elektrycznej i zalanie. Jednak szkoda szkodzie nierówna. Polisy dokładnie określają również jej źródło i zakres – na przykład ochroną objęte może zostać zalanie wynikające z uszkodzenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, ale nie z powodu awarii pralki czy zmywarki. Równie szczegółowo zostają opisane szkody wywołane siłami natury.
Nieruchomość i ruchomości
Polisa domu czy mieszkania obejmuje zazwyczaj elementy stałe – mury, instalacje, okna czy drzwi. Wyposażenie (sprzęty AGD i RTV, meble, ale też rzeczy wartościowe takie jak antyki czy biżuteria) określane jest natomiast jako mienie ruchome. Teoretycznie kompleksową ochronę powinno zapewnić ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych, a ruchomości od włamania i kradzieży. Jeśli jednak podczas włamania dojdzie do zniszczeń wewnątrz domu, polisa może tego nie uwzględnić.
Odtworzeniowa lub rzeczywista suma ubezpieczenia
Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej, jest rozróżnienie między odtworzeniową i rzeczywistą sumą polisy. Suma ubezpieczenia stanowi wartość naszej nieruchomości i jej wyposażenia. Odtworzeniowa oznacza, że za utraconą lub zniszczoną rzecz otrzymujemy odszkodowanie, którego wysokość pozwala nabyć rzecz dokładnie taką samą. Suma rzeczywista natomiast obliczana jest na podstawie określenia stopnia zużycia danego przedmiotu – kwota odszkodowania zostanie pomniejszona o ten stopień (na wartości szczególnie szybko traci zwłaszcza sprzęt RTV).
Artykuł sponsorowany