- Chcemy pomóc każdemu kto trafia do naszego stowarzyszenia – kontynuuje Anna Chwałek. – Pamiętam doskonale jak to jest kiedy szuka się pomocy dla swojego dziecka – dodaje. Anna Chwałek jest mamą autystycznego Kuby. - Kiedy Kuba miał 2 latka zdiagnozowano u niego autyzm, a ja pamiętam wtedy swój strach i pytanie: Co dalej? Przecież nie miałam wtedy pojęcia czym tak naprawdę jest autyzm i jak mam wesprzeć swoje dziecko. Założyłam w 2007 r. z innymi rodzicami dzieci z autyzmem Stowarzyszenie „Wspólny Świat” - wspomina.
Zaczęli od utworzenia specjalnego przedszkola dla dzieci z autyzmem, potem w miarę jak dzieci rosły założyli dla nich szkołę podstawową. Dzisiaj stowarzyszenie prowadzi: ośrodek terapii i diagnostyki, przedszkole, szkołę podstawową i szkołę przysposabiającą do pracy.
Kilkadziesiąt diagnoz rocznie
Rocznie ośrodek przeprowadza kilkadziesiąt diagnoz w kierunku autyzmu.
- Trafiają do nas rodzice, którzy zaobserwowali u swoich dzieci niepokojące objawy. W pierwszej kolejności są to problemy z komunikacją. Dziecko nie mówi, bądź mówi z trudnością, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego w rozmowie z bliskimi, nie reaguje na swoje imię, bardziej interesuje go świat przedmiotów niż świat ludzi. To są symptomy, które powinny rodziców zaniepokoić – mówi Marta Łukowska-Almaszy dyrektor ośrodka terapii i diagnostyki prowadzonego przez „Wspólny Świat”.
Wyjaśnia, iż w procesie diagnozy analizowane są wszystkie zachowania. - Wczesna diagnoza umożliwia rozpoczęcie wszechstronnej terapii dziecka z autyzmem i tym samym zwiększa szansę na poprawę jego stanu. Diagnozę stawia zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: psychiatra, psycholog i pedagog specjalny. Wczesna i intensywna terapia może prowadzić do poprawy stanu osoby z autyzmem w stopniu umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu – mówi Marta Łukowska-Almaszy. Stwierdza też, że u niektórych osób objętych terapią objawy autyzmu stają się dyskretne i mniej zauważalne, a u niektórych niepełnosprawność spowodowana autyzmem pozostaje do końca życia. - Dlatego też dzieci i młodzież mogą u nas skorzystać z pełnej oferty edukacyjnej i korzystać z zalecanych terapii: psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, integracji sensorycznej, arteterapii, dogoterapii, muzykoterapii, terapii taktylnej, fizjoterapii i wielu innych – dodaje Marta Łukowska-Almaszy. (...)
Aby wesprzeć kolejny etap budowy pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, wystarczy wpłacić darowiznę na rzecz Stowarzyszenia Wspólny Świat lub przekazać 1 proc. swojego podatku. Numer konta stowarzyszenia to: 77 8025 0007 0026 1052 2000 0010, KRS: 0000275016. Postępy prac budowlanych Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem można śledzić na stronie www.centrum.wspolnyswiat.org.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 stycznia
Napisz komentarz
Komentarze