15 marca 1957 roku w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie oficjalnie zarejestrowano klub Podlasie. To właśnie z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia klubu, jego historię postanowiono pokazać na wystawie fotograficznej.
Autorem fotografii jest fotoreporter "Słowa Podlasia" Adam Trochimiuk, a przygotowaniem wystawy zajął się obecny prezes klubu Podlasie Zbigniew Barszcz we współpracy z Cezarym Nowogrodzkim, Cezarym Hince i Romanem Laszukiem, wieloletnim redaktorem naczelnym i dziennikarzem sportowym "Słowa".
– Interesuję się historią miasta. Pomyślałem, że warto pokazać jej wymiar sportowy. Zwłaszcza że nadarzyła się ku temu okazja związana z jubileuszem, jaki w tym roku świętuje klub Podlasie – mówi Cezary Hince, pomysłodawca wystawy.
Wybór miejsca do zaprezentowania fotografii padł na hol dworca kolejowego, w prowadzonej przez Stowarzyszenie Tłoka z Łomaz galerii Biała Lokomotywa. Regularnie organizuje ono tam wystawy, jednak jak stwierdzili zgodnie uczestnicy wernisażu, ta dotycząca MKS Podlasie jest najbardziej "bialską" spośród wszystkich dotychczas prezentowanych.
Trzeba było wybrać odpowiednie zdjęcia, aby ukazać bogatą historię klubu, kolejnych działaczy sportowych, trenerów, zawodników i oczywiście kibiców, którzy są z drużyną w chwilach zwycięstwa i po porażce. – Zdjęć, które są w bogatym archiwum Adama Trochimiuka, wystarczyłoby na kilka takich wystaw – mówił Roman Laszuk podczas otwarcia wystawy.
Klub miewał swoje wzloty i upadki, były różne nazwy klubu i wiele osób, które przez te lata się przez Podlasie przewinęły. Dzięki tej wystawie możemy to wszystko powspominać – mówił prezes Zbigniew Barszcz.
I rzeczywiście, wspomnienia odżyły. Niejednemu byłemu trenerowi, zawodnikowi czy działaczowi sportowemu zakręciła się łezka w oku. – Fantastyczna wystawa. Zobaczyć siebie i przypomnieć sobie stare czasy po latach, to coś niesamowitego. Grałem w Podlasiu i AZS-ie, a po zakończeniu kariery prowadziłem zajęcia z młodzieżą. Czekamy na książkę o Podlasiu, o problemach i wydarzeniach z życia klubu – mówi Cezary Stańczuk.
Z okazji jubileuszowej wystawy do Białej Podlaskiej na specjalne zaproszenie organizatorów przyjechała córka pierwszego trenera i działacza klubu Podlasie Eugeniusza Brzostka. Jak przyznał Cezary Hince, dzięki kontaktowi z panią Elżbietą pozyskał wiele wartościowych pamiątek związanych z piłkarską i trenerską karierą jej ojca.
Organizatorzy zapraszają kibiców i wszystkie inne osoby związane kiedyś i obecnie z bialskim sportem, aby zajrzały do holu bialskiego dworca kolejowego i obejrzały tę wystawę.
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze