Członkinie zespołu w zabawny sposób przedstawiły tradycję haftowania makatek, których wyróżnikiem są proste obrazki z codziennego życia naszych przodków zdobione hasłami o treściach moralistycznych, religijnych bądź humorystycznych.
Ozdobne małe kawałki materiału były częstym widokiem w kuchniach i pokojach dawnych chat. Dziś również wracają do łask, są chętnie wyszywane przez młode gospodynie, a te odziedziczone po babci lub mamie pieczołowicie przechowują, by ocalić od zapomnienia i przekazać jako pamiątkę własnym dzieciom.
Scenariusz inscenizacji oparto o takie hasła jak: "Dobrej gospodyni wszystko w rękach rośnie”, „Dobra gospodyni dom wesołym czyni”, „Mydło najlepsze ciała bielidło”, „Żywa woda zdrowia doda” i „Dobra żona gotuje, co mężowi smakuje”.
Spotkanie uświetnił występ dzieci i młodzieży z Dziecięcego Zespołu Ludowego „Hreczka” z Zaścianek pod kierunkiem jednej z członkiń "Leśnego Echa" Zofii Nestorowicz. Również dorosłe śpiewaczki, przy akompaniamencie akordeonisty Aleksandra Szmidta, wykonały kilka utworów z własnego repertuaru. Gościnnie zaśpiewały zespoły „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Kalina” z Wygnanki i „Na swojską Nutę” z Zahorowa.
Przybyłe z rodzicami dzieci zajęły grami i zabawą animatorki GOK-u. Uroczystość uwieńczyła wspólna biesiada przy stołach zastawionych tradycyjnymi specjałami lokalnej kuchni.
Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Zrealizowane je z udziałem wsparcia finansowego powiatu.
Napisz komentarz
Komentarze