Wystawa pt. „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym” dotyczy życia codziennego mieszkańców Białej Podlaskiej. Ich pracy, nauki oraz codziennych trosk. Skupia się na życiu kulturalnym, religijnym, obyczajowym i politycznym. Kuratorem wystawy jest Danuta Dunajko, a za jej organizację odpowiadają: Aleksandra Czapska, Anna Doroszuk, Grzegorz Kurpeta oraz Izabela Litwiniuk.
Na tej niezwykłej ekspozycji możemy obejrzeć materiały poświęcone m.in. Żydom bialskim i samemu miastu. Przedmioty z przeszłości świadczą o statusie materialnym mieszkańców, mówią nam wiele o edukacji, sporcie, środkach płatniczych i miejscach pracy. Jest też miejsce poświęcone dzieciom, gdzie znajdziemy: pamiątki, zdjęcia, portrety i zabawki.
Zaprezentowane zostały też mieszkania przedstawicieli różnych warstw społecznych i ekonomicznych. Możemy zobaczyć: fragment mieszkania robotnika, mieszkania urzędnika średniej klasy, gabinetu i salonu bardzo zamożnych środowisk pochodzenia ziemiańskiego czy kuchnię bogatej pani inżynierowej w modnym stylu art deco.
Wystawa czynna jest do 31 marca 2022 roku w oficynie zachodniej. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjny. Można będzie wziąć udział m.in. w lekcjach pt. "Biała i białczanie w okresie XX-lecia międzywojennego" czy "Art deco – sztuka dekoracji. Styl lat 20. i 30. XX wieku", w warsztatach ze zdobnictwa użytkowego oraz "Wycinanka żydowska jako element wystroju wnętrza żydowskich domów, związany z religią i tradycją. Dekoracje z wykorzystaniem motywów z wycinanki".
Będzie można również spędzić ferie zimowe w klimacie 20-lecia międzywojennego. Udział w części wydarzeń jest płatny. Do tego organizowany jest konkurs, w którym do wygrania zestaw muzealnych upominków. Zdjęcia i eksponaty pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Południowego Podlasia, Galerii Staroświeckiej oraz Muzeum Narodowego w Lublinie. Szczegóły na stronie www.muzeumbiala.pl
Napisz komentarz
Komentarze