Początek trasy wyznaczono przy wybudowanej w 1937 roku kapliczce w Niemojkach Stacji. W tym miejscu miało miejsce też oficjalne i uroczyste otwarcie szlaku na które przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy.
Odsłonięcia pierwszej tablicy dokonali - dyrektorka delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach – Magdalena Sałata, burmistrz Mariusz Kucewicz, prezeska Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury - Joanna Gąska i jedna z pomysłodawczyń projektu – Maria Krawczyk z nieformalnej grupy „Szalone Niemojki”.
Tego dnia miał miejsce również inauguracyjny przejazd szlakiem na który składa się 9 unikalnych miejsc związanych z osobą Stefana Żeromskiego. Jednym z nich jest miejscowa szkoła w której w 1960 r. utworzono Izbę Pamięci Narodowej. Kolejnym punktem jest przystanek przy kościele parafialnym. Żeromski bywał w nim i opisywał min. podpatrzone praktyki ówczesnego wójta gminy Łosice, który zgodnie z relacją pisarza pilnował „w niedzielę w Niemojkach przy drzwiach kościelnych, czy czasami unici do kościoła nie idą”. Pamiątką po wizytach pisarza są nie tylko częste wzmianki o kościele i parafii w pisanych przez niego utworach ale też ofiarowana przez literata alba z monogramem.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w łosickim wydaniu Słowa Podlasia z 30 listopada
Napisz komentarz
Komentarze