12 stycznia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej wydał rozporządzenie, dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu bialskiego. Wszystko z powodu wykrycia ogniska ptasiej grypy w miejscowości Cełujki w gminie Biała Podlaska,, gdzie trzymano ponad 37 tys. indyków rzeźnych.
Zgodnie z decyzją PLW obszar zapowietrzony wyznaczono w miejscowościach: Cełujki, Pojelce, Pólko, Swory i Zabłocie. Nakazuje się tam utrzymywanie drobiu i innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach i innych zamkniętych obiektach. Niezwłocznie należy usuwać padłe ptaki z terenu gospodarstwa. Należy również czyścić i odkażać środki transportu wykorzystywane do transportu ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki i nawozów naturalnych czy też innych przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem. Środki bezpieczeństwa dotyczą także osób, wchodzących i wychodzących z gospodarstwa. Posiadacze ptaków powinni również prowadzić rejestr osób, odwiedzających posesję.
Dodatkowo na obszarze zapowietrzonym zakazane jest wprowadzanie i wyprowadzanie drobiu z gospodarstwa oraz wywożenie i rozrzucanie ściółki bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Rozporządzenie zakazuje także organizowania targów, wystaw i pokazów gdzie gromadzone są ptaki. Zakazany jest też transport mięsa z zakładów zlokalizowanych na terenie zapowietrzonym bez zgody lekarza weterynarii.
Instytucja wyznaczyła też miejscowości zagrożone wystąpieniem ptasiej grypy. Na liście znalazły się: w gminie Biała Podlaska – Krzymowskie, Łukowce, Sitnik, Styrzyniec, Sycyna i Woroniec; w gminie Drelów – Dołha; w gminie Leśna Podlaska – Bordziłówka Nowa, Bordziłówka Stara, Bukowice, Bukowice Kolonia, Droblin, Jagodnica, Klukowszczyzna, Leśna Podlaska, Ludwinów, Nosów, Worgule oraz Zaberbecze; w gminie Międzyrzec Podlaski – Koszeliki, Manie, Przyłuki, Puchacze, Rogoźnica, Rogoźnica Kolonia, Rogoźniczka, Zasiadki i Zawadki..
Objawem HPAI u ptaków jest osowiałość, spadek lub utrata produkcji jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia, łzawienie, obrzęk zatok, kichanie, duszność i biegunka.
Przypomnijmy, że pierwsze w tym roku ognisko ptasiej grypy w województwie lubelskim wykryto w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim. W obu ogniskach przeprowadzono utylizację ptaków z hodowli indyków. Łącznie w obu ogniskach było ich blisko 60 tysięcy.
Napisz komentarz
Komentarze