Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:43
Reklama
Reklama

Tu leczyli się bialscy Żydzi

Budynek przy ulicy Janowskiej 27 to jeden z wielu w naszym mieście, które niegdyś należały do żydowskiej części bialskiej społeczności. To właśnie tutaj był kiedyś szpital, gdzie leczyli się Żydzi, którzy z przyczyn religijnych, obyczajowych i ekonomicznych nie chcieli być leczeni w szpitalu św. Karola Boromeusza. Jaką historię kryje w sobie dzisiejszy budynek m.in. Urzędu Stanu Cywilnego i bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie?
Tu leczyli się bialscy Żydzi

Autor: fot. WUOZ w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej

Zacznijmy jednak od przedstawienia pokrótce w ogóle historii Żydów w Białej Podlaskiej. W mieście nad Krzną pierwsi Żydzi osiedlili się prawdopodobnie w pierwszym ćwierćwieczu XVII wieku.

Początki Żydów w Białej

Najstarsze historyczne wzmianki, dotyczące obecności ludności żydowskiej w Białej Podlaskiej pochodzą z roku 1621 r., kiedy na prośbę mieszczan, Aleksander Ludwik Radziwiłł zabronił Żydom kupowania nieruchomości przy Rynku. W tym samym roku liczba zakupionych przez nich domów przekroczyła 30 nieruchomości i na tyle właśnie szacuje się ówczesną liczbę rodzin żydowskich w mieście.

Bialscy Żydzi utrzymywali się głównie z handlu, rzemiosła, dzierżawy karczm i prowadzenia operacji kredytowych. Ich źródłem dochodu była też propinacja (w dawnej Polsce: wyłączne prawo właściciela ziemskiego do produkcji i sprzedaży trunków w obrębie jego dóbr oraz przywilej sprowadzania tych wyrobów z innych miast i czerpania z tego tytułu dochodów) i w tych okolicach stanowili aż ok. 50 proc. osób zatrudnionych przy wyrobie i wyszynku napojów alkoholowych.

Początkowo bialscy Żydzi podlegali gminie w Brześciu. Jednak szybko się usamodzielnili i prawdopodobnie już w drugiej połowie XVII w. powstała w Białej Podlaskiej samodzielna gmina, dysponująca synagogą i cmentarzem.

Rozkwit gospodarczy i demograficzny

Od początku XVIII w. szybko rosła liczba ludności żydowskiej, która parając się handlem zboża na skalę lokalną i ponadlokalną oraz artykułami drzewnymi, rozwijała miasto gospodarczo. Na początku XIX w. Żydzi stanowili już 60 proc. populacji Białej Podlaskiej. W 1841 r. żyło tu około 2200 Żydów, zaś w 1850 r. już 3500 Żydów.

Po 1817 r. w Białej, podobnie jak w całym Królestwie Polskim, nastąpił wyraźny spadek aktywności ludności żydowskiej na polu gospodarczym.  Sytuacja ta zmieniła się w latach 60. XIX wieku, kiedy to Żydzi zaczęli przeważać w przemyśle i handlu. Zaczęli również współtworzyć elitę finansową miasta, do której należeli m.in. kupiec Rubin, właściciel składu aptecznego na ulicy Brzeskiej – Hoffer, posiadacz wielu kamienic – Piżyc, kupcy Ordański i Finhelsztejn oraz właściciele fabryki wędlin rytualnych na Placu Wolności 19 – Lustigman i Goldsztejn.

(...)

Żydowski szpital

W mieście po dziś dzień można odnaleźć ślady po żydowskiej społeczności miasta. Jednym z budynków, który należał niegdyś do Żydów jest gmach przy ulicy Janowskiej 27. To tam w 1905 roku wybudowany został żydowski szpital. Ufundowany został przez Szmula Piżyca, właściciela wielu kamienic na terenie Białej Podlaskiej.

Budynek jest modernistyczny, murowany i otynkowany, dwukondygnacyjny. Elewacje przedziela wydatny gzyms kordonowy i obiega gzyms wieńczący. Elewacja frontowa jest jedenastoosiowa, z trójkondygnacyjnym ryzalitem pośrodku. Ryzalit, wraz ze szczytem zamkniętym łukiem wklęsło-wypukłym, dzielony jest lizenami. Budynek ma dwuspadowy dach, kryty blachą.

Szpital powstał, ponieważ Żydzi, których populacja znacznie się wówczas zwiększyła, nie chcieli być ze względów religijnych, ekonomicznych i obyczajowych leczeni w szpitalu św. Karola Boromeusza. Jednym  z powodów było to, że lecznica przy ul. Warszawskiej 15 posiadała niekoszerną kuchnię, w której przygotowywano posiłki z dodatkiem wieprzowego tłuszczu. Dlatego też aktem rejentalnym Piżyc przeznaczył na budowę szpitala środki finansowe dla gminy żydowskiej w Białej Podlaskiej. W źródłach historycznych nie pojawia się natomiast nazwisko autora projektu budynku.

Szpital był administrowany i częściowo subwencjonowany przez bialską gminę żydowską. Od 1933 r. posiadał odrębny statut, zatwierdzony przez urząd wojewódzki. W okresie międzywojennym placówka dysponowała 20 łóżkami, z czego 12 łóżek znajdowało się na oddziale wewnętrznym, 4 na oddziale położniczym oraz 4 na innych oddziałach. 

(...)

Źródła: "Najważniejsze obiekty zabytkowe Białej Podlaskiej", Antoni Jodłowski, Biała Podlaska 1998; "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat Biała Podlaska", Katarzyna Kolendo-Korczakowa, Anna Oleńska, Marcin Zgliński, Warszawa 2006; www.teatrnn.pl; "Ludność żydowska w Białej Podlaskiej w latach 1918-1939, Zbigniew Zaporowski, Lublin; www.sztetl.org.pl

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 11 stycznia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama