Prace oceniała komisja składająca się z pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Konkurencja była duża, bo w sumie napłynęło ponad 450 prac z całego województwa lubelskiego. Wśród laureatów są panie z KGW Rossosz, które zajęły I miejsce w kategorii „Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną – praca zbiorowa”. – Przygotowałyśmy pisanki batikowe, zdobione woskiem pszczelim. Aby wykonać taką pisankę, trzeba mieć jajko kurze, kistkę i wosk, koniecznie pszczeli. Jajka dekorujemy wzorem z wosku, a potem pokrywamy farbą – wyjaśnia członkini koła Marianna Kałdun.
Rozstrzygniecie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie w sobotę 2 kwietnia. Laureaci i wyróżnieni artyści otrzymali dyplomy oraz upominki rzeczowe. Wśród nagrodzonych z naszego regionu są również: KGW Olszanki w Olszewnicy w gminie Kąkolewnica (pisanka wykonana techniką współczesną – wyróżnienie, palma wykonana techniką tradycyjną – wyróżnienie), Elżbieta Orzełek i Kazimiera Struk ze Środowiskowego Dom Samopomocy w Sławatyczach (pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną – praca zbiorowa), Teresa Jaroć z Wisznic (pisanka wykonana techniką współczesną – wyróżnienie) oraz Gabriela Godlewska z gminy Biała Podlaska (palma wykonana techniką współczesną).
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
Napisz komentarz
Komentarze