Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:36
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Stacja w Halasach rozwiąże problemy z wodą?

Samorząd podpisał umowę na przebudowę stacji uzdatniania wody w Halasach. Skorzystać na inwestycji mają mieszkańcy, szczególnie kilku miejscowości, które wreszcie włączone zostaną do gminnego wodociągu.
Stacja w Halasach rozwiąże problemy z wodą?

Prace przy przebudowie ujęcia wody podziemnej i rozbudowie stacji uzdatniania wody zakończone zostaną w czerwcu przyszłego roku. Wykonaniem inwestycji za blisko 2,5 mln zł zajmie się bialska firma Usługowy Zakład Instalacji Sanitarnych CO i WK Józefa Skurskiego.

Oprócz remontu budynku stacji, utwardzenia terenu wokół niej i wyposażenia w nowoczesną infrastrukturę techniczną, zostanie zwiększona jej zdolność poboru wody podziemnej. Ten zabieg ma służyć zapewnieniu wyższej jakości wody uzdatnianej na stacji w Halasach.

Stacja uzdatniania wody będzie wyposażona w nowy układ automatyki i wizualizacji oraz w nowe instalacje elektryczne wewnętrzne i międzyobiektowe wraz ze stacjonarnym agregatem prądotwórczym, który będzie rezerwowym źródłem zasilania w przypadku zaniku napięcia w sieci. – Zostanie również wybudowany nowy zbiornik wyrównawczy wody uzdatnionej w technologii żelbetonowej. Również istniejące zbiorniki na wody popłuczne i ścieki sanitarne zostaną przebudowane i dostosowane do nowej automatyki – mówi.

Na inwestycji zyskają mieszkańcy. Głównym celem prowadzonej przebudowy jest dostarczenie do gospodarstw domowych wody właściwej jakości, ale również zabezpieczenie przeciwpożarowe dużych skupisk ludności na tak rozległym terenie, jakim jest obszar gminy Międzyrzec Podlaski.

Ponadto do gminnej sieci wodociągowej włączone zostaną miejscowości: Kożuszki, Krzewica, Krzymoszyce, Wólka Krzymowska, Łuby, Łuniew, Łukowisko, które obecnie zasilane są z wodociągu gminy Olszanka, SUW Próchenki.

Jak zakładają władze gminy Międzyrzec Podlaski, inwestycja podniesie bezpieczeństwo wodne gminy, bo wyeliminuje zdarzające się okresowo, zwłaszcza w sezonie letnim, niedobory wody na tym terenie. Zabezpieczy również funkcjonowanie licznych ferm drobiu, kaczników, trzody chlewnej korzystających z wody, gdzie wymagane jest m.in. minimalne ciśnienie zasilające urządzenia produkcyjne. A poprzez zautomatyzowanie i zabezpieczenie ujęcia w tzw. monitoring wody, ograniczony zostanie czynnik błędu ludzkiego.

Monika Pawluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama