Kto składa deklarację?
Deklarację składa właściciel lub zarządca budynku, który jest zasilany przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW. W przypadku mieszkania, którego ogrzewanie jest zasilane przez wspólne źródło ciepła np. z miejskiej czy lokalnej sieci ciepłowniczej, to zarządca zgłosi deklarację. Natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek, bojler elektryczny czy koza, to taką deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie. Jeżeli w budynku nie ma źródła ciepła, to deklaracji do CEEB składać nie musimy.
Co podajemy w dokumencie?
W deklaracji podajemy rodzaj budynku i jego lokalizację. Poza tym w deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła lub spalania paliw. Są to: miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza, kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy, kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem, kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe, piec kaflowy na paliwo stałe, trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa, kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy, kocioł olejowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny, kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania. Adekwatnie do źródła ciepła podajemy rodzaj paliwa i liczbę źródeł ciepła. Podajemy też imię i nazwisko właściciela lub zarządcy budynku i opcjonalnie – kontakt do tej osoby.
Jak zgłosić źródło ciepła?
Można to zrobić na dwa sposoby: elektronicznie – czyli przez internet za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB na stronie zone.gunb.gov.pl (wymagany profil zaufany) lub na papierze – wysyłając deklarację pocztą albo składając osobiście w miejscowym urzędzie gminy lub miasta. Deklaracje, które zostały złożone w formie papierowej, zostaną wprowadzone do systemu przez urzędników. Mają oni na to 30 dni (nowe źródła) lub 6 miesięcy (stare źródła).
Do kiedy trzeba złożyć deklarację?
Właściciele budynków ze źródłem ciepła uruchomionym przed 1 lipca 2021 r. mają czas do 30 czerwca 2022 r.
Właściciele nowo powstających budynków mają 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw (zgodnie z nowym art. 27g Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków). Za termin uruchomienia tych instalacji uznaje się dzień skutecznego złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
W wypadku wymiany lub montażu nowego źródła ciepła lub spalania paliw właściciele budynku mają 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana.
Czytaj też: Nie masz wkładu własnego na mieszkanie? Od 27 maja rusza wsparcie
Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać – stałe czy zmienne?
Napisz komentarz
Komentarze