Systematycznie pogarsza się sytuacja w związku z afrykańskim pomorem świń na terenie powiatu bialskiego. 20 lipca wybuchło kolejne ognisko. Zdecydowano też o zaostrzonym programie bioasekuracji, który ma być wprowadzono w życie do 14 sierpnia.
W związku ze zwalczaniem ASF w dniach 12-14 lipca na terenie nadleśnictwa Chotyłów przeprowadzono akcje przeszukiwania lasów pod kątem zwłok padłych dzików. W ciągu trzech dni około 70 przedstawicieli inspekcji weterynaryjnej, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Nadleśnictwa Chotyłów, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Urzędów Gmin w Piszczacu i Zalesiu przeszukało dwa kompleksy leśne, w sumie o powierzchni 2700 ha. Jakie są wyniki działań?
Czytaj również: ASF zaatakował powiat radzyński!
– Znaleziono 14 padłych dzików, z których pobrano próbki do badań na obecność wirusa ASF. To już druga taka akcja, pierwszą przeprowadzono jesienią 2016 roku – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Tymczasem do życia wprowadzony został zaostrzony program bioasekuracji, opracowany przez wojewódzkiego lekarza weterynarii, który składa się z kilkunastu punktów. Gospodarstwo m.in. musi być zabezpieczone podwójnym ogrodzeniem na co najmniej 1,5 metra wysokości, wprowadzony ma też zostać program monitorowania i zwalczania gryzoni. Termin dostosowania gospodarstw do zasad bioasekuracji mija 14 sierpnia.
Program w powiecie bialskim obowiązuje w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski.
27 lipca w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Grabanowie o godz. 11 odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie ASF. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Wsi i władze wojewódzkie.
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze