Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 13:05
Reklama
Reklama

Wielokulturowy Nurt Bugu wyróżniony przez Komisję Europejską

Kolejny Eden w Polsce został odkryty! Dziesiąta edycja konkursu organizowanego przez Komisję Europejską i realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki miała na celu wyłonienie oferty turystycznej promującej wartości oparte na dziedzictwie kulturowym oraz pozwalającej odkryć i przybliżać bogatą spuściznę naszego kraju. Kapituła uznała, że Wielokulturowy Nurt Bugu swoją działalnością idealnie wpisuje się w ten model.
Wielokulturowy Nurt Bugu wyróżniony przez Komisję Europejską

Projekt EDEN ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych, charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Opiera się na organizowanych od 2007 roku konkursach w 27 krajach Unii Europejskiej oraz pozostałych państwach stowarzyszonych, w których każdego roku wyłaniany jest jeden ośrodek turystyczny o ściśle określonej specyfice, a więc taki, w którym rozwój turystyki współgra z unikalnym charakterem miejsca, lokalną tradycją oraz dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym.

Inicjatywa podkreśla różnorodność i jednocześnie wspólne cechy europejskich atrakcji turystycznych. Ma na celu ograniczenie zjawiska sezonowości w turystyce. Udział w niej to duży prestiż i promocja nie tylko w kraju. Dzięki umiejscowieniu na mapie najlepszych europejskich ośrodków turystycznych, zwycięzcy stają się bardziej rozpoznawalni w całej Unii Europejskiej, co przyciąga turystów i przyczynia się do rozwoju regionu.

Przed taką szansą staje teraz Wielokulturowy Nurty Bugu. Jak podaje portal Polskiej Organizacji Turystycznej, miejsce zostało docenione za wyjątkowość pod względem krajobrazowym, kulturowym i historycznym. "Wielokulturowość występująca w nazwie oddaje specyfikę obszaru wzdłuż Bugu na Lubelszczyźnie. To kraina styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu. Ta wielokulturowość sprzyja działaniom łączącym przeszłość i teraźniejszość" – czytamy na stronie realizatora konkursu.

Jeśli chodzi o same działania, to doceniono m.in. takie wydarzenia, jak Land Art Festiwal (galerię zdjęć z tegorocznej edycji można znaleźć na naszej stronie www.slowopodlasia.pl), plenery malarskie i rzeźbiarskie w Uroczysku Zaborek, aukcje arabów w Janowie Podlaskim czy Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, jak też liczne mniejsze imprezy związane z tradycją regionu. Atrakcyjność przyrodnicza i zabytkowa krainy jest podkreślana poprzez szlak rowerowy Green Velo czy Plenerowe Galerie Sztuki nad Bugiem, a także obiekty kulturowe i sakralne o unikalnej architekturze, jak te w Kodniu, Jabłecznej czy Włodawie.

Wielokulturowy Nurt Bugu otrzymał tytuł "Najlepszej Europejskiej Destynacji – EDEN" i jako zwycięzca będzie promowany przez organizatorów w całej Europie.

(sb)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama