Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:56
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Przebyli szlak śladami historii i redaktora Jana Kołkowicza

W ubiegły weekend drogami naszego regionu przejechał rajd „Podlaski Dukt Jana Kołkowicza”, który na celu miał przybliżenie historii walki o niepodległość na południowym Podlasiu oraz postaci redaktora Jana Kołkowicza, którego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych i Armii Krajowej. Trasa wiodła m.in. przez miejsca opisane w reportażach Kołkowicza oraz jego rodzinne strony. Początek miał w Międzyrzecu Podlaskim, a zakończenie odbyło się w Uroczysku Baran w Kąkolewnicy.
Przebyli szlak śladami historii i redaktora Jana Kołkowicza
10-12 czerwca odbył się Rajd Motocyklowo-Konny „Podlaski Dukt Jana Kołkowicza”. Trasa wiodła przez miejsca, którym Jan Kołkowicz poświęcił swoje reportaże.

Źródło: Miedzyrzec.info

29 czerwca przypada 15. rocznica śmierci Jana Kołkowicza. Z tej okazji w dniach 10-12 czerwca odbył się Rajd Motocyklowo-Konny „Podlaski Dukt Jana Kołkowicza”. Jego trasa przebiegała następująco: Międzyrzec Podlaski – Żerocin – Żurawlówka – Huszlew – Kiełbaski – Stara Kornica – Hadynów – Trzebieszów – Szaniawy – Wólka Konopna – Polskowola – Kąkolewnica (Uroczysko Baran). Objęła miejsca, którym Jan Kołkowicz poświęcił swoje reportaże, a które zostały umieszczone w publikacji „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane, Radzyń Podlaski 2018”.

Uczestnicy wyruszyli z placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie na budynku dawnego magistratu wisi tablica poświęcona nieżyjącemu już redaktorowi.

W ideę rajdu wprowadziła zgromadzonych Anna Jeleszuk, przewodnicząca społecznego komitetu organizacyjnego rajdu. Natomiast rajd otworzył Andrzej Kurenda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. – Dzięki temu, że Jan Kołkowicz był bardzo cierpliwy i dociekliwy mamy w naszym regionie tyle miejsc pamięci. Miał też wyjątkowo lekkie pióro, które potrafiło przyciągnąć czytelnika, dzięki temu pamięć wydarzeń historycznych, które opisywał, walki z różnymi systemami, jest wciąż żywa – mówił.

W inauguracji nie mógł uczestniczyć osobiście z powodu innych zobowiązań burmistrz Zbigniew Kot, który skierował do uczestników rajdu list, odczytany przez Andrzeja Kurendę.

CZYTAJ TAKŻE: Rajdy do wyboru, do koloru. Rowerowe i samochodowe

Wspomnieniami, związanymi z Janem Kołkowiczem podzielił się natomiast Ryszard Turyk, jego przyjaciel oraz również regionalista oraz działacz społeczny i wieloletni prezes TPN. 

– Jan Kołkowicz był przede wszystkim znakomitym dziennikarzem, znanym nie tylko lokalnej społeczności, ale szerzej, w całym województwie lubelskim. Był prozaikiem, miał pikantny język, który stosował w swoich publikacjach, których wydał bardzo wiele. Jan Kołkowicz głównie nawiązywał do czasów powojennych, ale również i do czasów II wojny światowej i Armii Krajowej. Cykle wydawnicze „Na tropach” redagował w okresie stanu wojennego, nawiązując do rusyfikacji i sowietyzacji naszego kraju, co było z jego strony bardzo odważne. Był człowiekiem radykalnym i nie znosił sprzeciwu, co z jednej strony było wadą, a z drugiej zaletą. Dla niego rzeczywistość społeczno-polityczna była zero-jedynkowa. Była tylko dychotomia Kłamstwo – prawda, nic pośrodku – podkreślał Ryszard Turyk.

Rajd "Podlaski Dukt Jana Kołkowicza" miał na celu popularyzację wiedzy na temat walki o niepodległość w kontekście regionalnym. Wydarzenie miało też na celu przybliżenie uczestnikom postaci redaktora Jana Kołkowicza, którego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych oraz postaci żołnierzy AK i spadkobierców ich wartości ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Kilka słów o Kołkowiczu

Jan Kołkowicz urodził się w 1928 roku.  Był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem, autorem szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej w prasie centralnej i regionalnej. Stał na straży narodowej pamięci. Od 1970 roku pełnił rolę wydawcy podziemnego czasopisma polityczno-niepodległościowego „Czasu Kurz”, później „Zapis Wschodni”. Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Walczył o to jeszcze w czasach PRL i robił to po roku 1989. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy" (o szlaku bojowym "Pegaza", późniejszego „Parasola"), „Za Czerwonym Pierścieniem" (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN". Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran". Był inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

PRZECZYTAJ: Czosnówka: Rodzinny rajd z mnóstwem atrakcji

CZYTAJ TAKŻE: Rodzinne spotkanie, fantastyczne koncerty i pomoc Wiktorkowi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama