Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:44
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Od kilku dni Polskę zalewa fala upałów. W tym czasie wiele osób narażonych jest na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać udar i jak zareagować.
Wyczerpanie cieplne, udar słoneczny, udar cieplny. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Udar słoneczny to efekt nadmiernego działania promieni słonecznych na skórę głowy. Nazywany inaczej porażeniem, związany jest z przekrwieniem opon mózgowych i samego mózgu

Autor: iStock

Wyczerpanie cieplne zagraża szczególnie osobom, które bagatelizują uzupełnianie płynów w organizmie. Uczucie bardzo silnego zmęczenia, zwiększona potliwość ciała, bladość skóry, nudności i wymioty i zasłabnięcie to główne jego objawy. Może towarzyszyć im również nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi.

W przypadku wystąpienia opisywanych objawów należy niezwłocznie przenieść się do możliwie chłodnego i zacienionego miejsca. Konieczne jest wówczas również picie wody – małymi łykami, aż do momentu poprawienia się samopoczucia. Jeśli stan nie poprawi się w ciągu pół godziny, należy zgłosić się do lekarza, bo istnieje ryzyko, że doszło do udaru cieplnego.

Udar słoneczny to efekt nadmiernego działania promieni słonecznych na skórę głowy. Nazywany inaczej porażeniem, związany jest z przekrwieniem opon mózgowych i samego mózgu. Osoby, które dotknęła ta dolegliwość, mogą odczuwać silne bóle oraz zawroty głowy. Ich skóra może być poparzona i silnie zaczerwieniona. Możliwe jest również spotęgowane uczucie niepokoju.

W razie wystąpienia tych objawów koniecznie jest przeniesienie pacjenta w zacienione miejsce. Jeśli to możliwe, zalecana jest chłodna kąpiel i podawanie dużych ilości wody. Należy też skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o udzielenie pomocy.

Udar cieplny często mylony jest z porażeniem słonecznym. Różnica polega na tym, że jest on wynikiem długotrwałego działania wysokiej temperatury. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli towarzyszyła temu wysoka wilgotność i ograniczony dopływ powietrza. Organizm rozgrzewa się wówczas do takiego stopnia, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie obniżyć jego temperatury. Gorączka powyżej 39 st., skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha, przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

Jeśli wystąpią te objawy, w przeciwieństwie do opisywanych wcześniej przypadków, NIE WOLNO PODAWAĆ OSOBIE CHOREJ PŁYNÓW. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112). Należy skupić się też na wykonywaniu chłodnych okładów lub chłodnej kąpieli bądź polewaniu pacjenta prysznicem z zimnej wody. Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków może zakończyć się śpiączką lub nawet śmiercią!

Czytaj także: Ustawa podpisana. 14 emerytury mogą płynąć na konta

Czytaj też: Dino chce otwierać swoje sklepy w niedziele? Na razie kolejna handlowa będzie w sierpniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama