Dwie najczęściej stosowane metody przy malowaniu elewacji wykorzystują albo sprzęt do malowania natryskowego, albo pędzle i wałki. I choć w pierwszej chwili malowanie ręczne może się wydawać archaiczną metodą, okazuje się, że ma swoje zalety i to niemałe, a dla portfela nawet bardzo odczuwalne!
Malowanie natryskowe: szybko i skutecznie
Ta metoda malowania sprawdzi się przy porowatych elewacjach, które mają wyraźną strukturę. Przede wszystkim jest szybka i to jej niezaprzeczalna zaleta. Poza tym bardzo ułatwia malowanie elewacji, na której są trudno dostępne dla pędzla miejsca jak rury, przewody czy skomplikowane detale architektoniczne. Ale przy malowaniu natryskowym zużywa się dużo większe ilości farby, która pokrywa nie tylko elewację - cześć farby rozpryskuje się i spada na powierzchnie nieprzeznaczone do malowania, gdzie się po prostu marnuje. Poprawić wydajność może pomóc stosowanie się do kilku zasad. Przede wszystkim malowanie natryskowe najlepiej odłożyć na później, jeśli jest nawet niewielki wiatr. Dobrze jest też stać w miarę blisko ściany, co zmniejsza chmurę farby, ale też nie za blisko, bo wówczas farba kapie, zamiast rozpryskiwać się równomiernie. Optymalną odległość zawsze określa instrukcja urządzenia i warto do niej się stosować, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt przy jak najmniejszym zużyciu farby. Trzeba też pamiętać, że sprzęt do malowania natryskowego nie jest tani (często bardziej opłacalne jest jego wypożyczenie niż kupowanie) i nie każda farba nadaje się do malowania tą metodą. Szukaj farb, które w metodach aplikacji mają wyróżniony natrysk (np. Nobiles Nobilit). Przed zakupem sprawdź też dane na temat lepkości farby ze wskazówkami w instrukcji urządzenia do natrysku.
Pędzel i wałek: ciężka praca, która popłaca
Malowanie pędzlem lub wałkiem pozwala na szybsze rozpoczęcie remontu. Otwierasz puszkę z farbą, bierzesz pędzel lub wałek i kuwetę do malowania i możesz brać się do roboty. W zależności od tego ile powierzchni jest to odmalowania, mogą to być niemałe kwoty. Niestety, ta technika jest wymagająca fizycznie i czasowo. Poza tym sprawdza się najlepiej na gładkich elewacjach.
Twoja elewacja, twój wybór
Jak dobrać metodę malowania? Przede wszystkim dopasuj ją do rodzaju malowanej powierzchni. Przy porowatej strukturze elewacji malowanie natryskowe wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dla gładkich powierzchni dobrze jest zrobić kalkulację. Policz koszty dla obu wariantów, uwzględniające nie tylko koszt farby, ale też sprzętu i ewentualnej robocizny. Jeśli argument finansowy nie jest dla ciebie istotny – po prostu oszacuj, co zajmie ci mniej czasu.
Artykuł sponsorowany