Jak informowaliśmy, podczas okresu przygotowawczego do nowego sezonu nasi szczypiorniści tradycyjnie korzystają z obiektów sportowych bialskiej Filii AWF, pracując pod kierunkiem trenera Marcina Stefańca, którego wspierają drugi trener Sławomir Bodasiński, trener bramkarzy Marek Kubiszewski, trener przygotowania motorycznego Michał Banaś i fizjoterapeuta Piotr Lachowicz. Drużyna z Białej Podlaskiej rozgrywać będzie też mecze kontrolne, na początek we własnej hali zmierzy się 20 sierpnia z rywalami z AZS UMCS Lublin (godzina 11) i Orląt Zwoleń (godzina 13). Na początku września nasz zespół ma zaplanowane krótkie zgrupowanie w Sielpi, a na jego zakończenie występ w towarzyskim turnieju w Końskich. Nowy sezon w Lidze Centralnej rozpocznie się 17 września, na początek AKPR AZS AWF zagra u siebie z Zagłębiem Handball Team Sosnowiec.
Przypomnijmy, że z naszego zespołu odeszli: Przemysław Urbaniak (do Ostrovii Ostrów Wielkopolski), Krzysztof Ostrowski (GOKiS Kąty Wrocławskie?), Wiktor Sałuda (Orlęta Zwoleń). Z powodu kłopotów zdrowotnych nie zobaczymy już także w bialskiej drużynie Michała Olichwiruka. Do ekipy trenera Marcina Stefańca przyszli natomiast: bramkarz Wiktor Kwiatkowski (SMS ZPRP Płock) oraz rozgrywający Olaf Wojnecki (SMS ZPRP Płock) i Daniel Szendzielorz (SMS ZPRP Kwidzyn).
Jak przypomina na swojej oficjalnej stronie klub z Białej Podlaskiej, IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej) wprowadziła z dniem 1 lipca 2022 r. nowe przepisy gry w piłkę ręczną. Ich wprowadzenie ma sprawić, że piłka ręczna będzie jeszcze szybszą i bardziej widowiskową grą. W związku z powyższym Związek Piłki Ręcznej w Polsce już od najbliższego sezonu będzie respektował większość zmian w zasadach gry. Jakie to zmiany? Dobrze jest to opisane na stronie azsbp.pl, gdzie czytamy: „Przepisem, który jak się wydaje, będzie miał największy wpływ na grę, jest wprowadzenie pola wykonywania rzutu wznawiającego grę (pole wznowień). Do tej pory zawodnik wznawiający grę na środku boiska po utracie bramki musiał stanąć jedną stopą na linii środkowej. Po zmianie przepisów zawodnik musi stanąć co najmniej jedną stopą w polu wznowień, czyli okręgu o średnicy 4 metrów, który będzie się różnił kolorem od reszty boiska lub będzie oznaczony na podłodze taśmą. Ponadto zwiększono ochronę bramkarzy. Obecnie karane było tylko uderzenie bramkarza piłką w głowę podczas rzutu karnego. Po zmianie przepisów zabronione jest także trafienie bramkarza w głowę, jeśli zawodnik rzucający nie napotkał żadnej przeszkody podczas oddawania rzutu, nie było faulu lub pchania rzucającego. W takim przypadku zawodnik rzucający otrzyma dwuminutowe wykluczenie. Oczywiście nadal ten przepis nie będzie miał zastosowania, gdy bramkarz umyślnie przesuwa głowę w kierunki piłki, próbując sprowokować karę. Inaczej będzie wyglądała również gra podczas sygnalizacji gry pasywnej. Dotychczas, gdy sędziowie sygnalizowali grę pasywną, zespół atakujący miał sześć podań na oddanie rzutu. Obecnie ten limit został zmniejszony do czterech podań. Jeżeli zespół atakujący wykona więcej niż cztery podania podczas sygnalizacji gry pasywnej, drużyna broniąca będzie miała przyznany rzut wolny. Ponadto IHF dopuściła do używania piłki niewymagające używania kleju oraz wprowadziła możliwość wideoweryfikacji i wzięcia czasu za pomocą przycisku zintegrowanego z boiskowym zegarem, ale te przepisy w krajowych rozgrywkach pojawią się w późniejszym terminie”.
Napisz komentarz
Komentarze