Cały czas gorącym tematem w naszym regionie jest autostrada A2, która w dużej części ma przebiegać przez powiat bialski. Mieszkańcy powiatu bialskiego cały czas nie mają jednak informacji o tym, kiedy rozpoczną się procedury odszkodowawcze, bo przypomnijmy, że w samym województwie lubelskim pod budowę trasy A2 zostanie przejętych przez Skarb Państwa w części lub w całości dokładnie 1647 działek.
Wciąż czekają na zezwolenia
Mieszkańcy zastanawiają się też, kiedy faktycznie zacznie się budowa. – Przejeżdżam codziennie przez Cicibór i widzę, że na zapleczu, które powstało tam pod budowę autostrady, ostatnio zrobił się ruch. Pojawiły się nowe sprzęty. Kolejne budki, materiały. Widać też pracowników w kamizelkach z nazwą firmy Polaqua, którzy dokonują pomiarów w terenie. Nawet na drodze wojewódzkiej widać już jakieś oznaczenia. Domyślam się, że chodzi o budowę autostrady, ale kiedy rozpoczną się roboty? Pojawiały się już informacje, że prace mogą się zacząć przed wakacjami, mamy końcówkę sierpnia, a nic o rozpoczęciu budowy nie słychać – zastanawia się mieszkaniec gminy Biała Podlaska.
CZYTAJ TAKŻE: Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!
Zapytaliśmy więc Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, czy wojewoda wydał już wykonawcom zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), co pozwoli na wejście na plac budowy autostrady wykonawcom.
– Na żaden z odcinków autostrady A2, przebiegający przez województwo lubelskie, nie zostało jeszcze wydane zezwolenie na realizację inwestycji – informuje rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.
Wcześniej z kolei rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informował Słowo Podlasia, że ZRID-ów wykonawcy prawdopodobnie doczekają się przed końcem tego roku. – Na A2 Siedlce – Biała Podlaska roboty w terenie rozpoczną się po uzyskaniu decyzji ZRID. Szacujemy, że decyzje otrzymamy do końca bieżącego roku. Natomiast w zakresie A2 Biała Podlaska – gr. państwa, zakończenie obecnej umowy jest z chwilą uzyskania decyzji ZRID. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, a następnie podpisanie umowy z wykonawcą, który zrealizuje roboty w terenie. Terminy będą możliwe do wskazania po podpisaniu umowy – wyjaśniała nam Małgorzata Tarnowska z GDDKiA. Jak tłumaczyła, w dokumentach ZRID wskazany zostanie konkretnie teren, który będzie potrzebny do zrealizowania inwestycji, w tym nieruchomości przejęte przez Skarb Państwa pod budowę A2.
Kiedy rzeczoznawcy wycenią działki?
Kwestią, która również bardzo interesuje mieszkańców jest procedura odszkodowawcza, która będzie dotyczyć wielu z nich. Póki co w tej sprawie konkretów nie ma, bo wszystko uzależnione jest od wydania przez wojewodę zezwoleń na realizację A2.
PRZECZYTAJ: Dogadali się w sprawie dębu Alojzy, ale GDDKiA skargi nie wycofa
– Po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zostaną powołani biegli z listy rzeczoznawców majątkowych – kandydatów na biegłych w postępowaniach administracyjnych, prowadzonych przez wojewodę lubelskiego w zakresie działania Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Wycena działek zostanie zlecona biegłym niezwłocznie po wydaniu przez wojewodę lubelskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – wyjaśnia Agnieszka Strzępka.
CZYTAJ TEŻ: Umowa podpisana! Kiedy przejedziemy S19 z Międzyrzeca do Radzynia?
Przypomnijmy, w kwietniu 2021 r. GDDKiA podpisała umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Chodzi konkretnie o odcinki: obwodnica Siedlec – rejon miejscowości Malinowiec; rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko; węzeł Łukowisko – rejon m. Swory oraz Swory – w. Biała Podlaska (węzeł Cicibór). Według zapowiedzi rządu do Białej Podlaskiej dojedziemy autostradą od końca 2024 roku. Tak przynajmniej wynika z warunków umów podpisanych przez inwestora i wykonawców. Jeśli natomiast chodzi o końcowy odcinek A2, to we wrześniu 2021 r. podpisana została umowa na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji, umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu br. do wojewody lubelskiego złożone zostały wnioski o decyzje ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.
Przeczytaj:
- Wędkarze i strażacy ratowali ryby na cegielni. Dolewali wodę z rzeki
- To oni dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą
- Upamiętnili bohaterów II wojny światowej przy kościele św. Antoniego
- Niezapomniane święto muzyki jazzowej. Za nami Podlasie Jazz Festival
- Minęła radiowóz i przyspieszyła. Zobaczcie, jak się tłumaczyła policjantom
Napisz komentarz
Komentarze