Niedawno zakończono prace konserwatorskie przy fasadzie bramy wjazdowej w zespole pałacowo-parkowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Oficjalne odebranie prac odbyło się pod koniec sierpnia.
Teraz brama stanowi główne wejście do Muzeum Południowego Podlasia. Wykonane zostały przy niej prace konserwatorskie i zabiegi profilaktyczne, takie jak czyszczenie i impregnacja hydrofobizująca.
Dodatkowo w parku Radziwiłłów zakończyły się prace remontowe elewacji budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, uszczelniony został też jej dach.
Przypomnijmy, budowę zamku, według projektu Pawła Negroniego (Murzyna), rozpoczęto w 1622 roku z fundacji księcia Aleksandra Ludwika Radziwiłła.
„Koniec budowy nastąpił najprawdopodobniej jeszcze przed połową XVII wieku. Zamek otrzymał formę późnorenesansową i w XVII wieku stał się wzorem dla innych tego typu realizacji w Polsce. Brama wzniesiona została staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej, z dekoracją, gloryfikującą czyny jej męża Michała Kazimierza, współzwycięzcy spod Chocimia. Na lewej osi kompozycyjnej rzeźba Sprawiedliwości, na prawej Męstwa” – czytamy na profilu na Facebooku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
CZYTAJ TEŻ: Bialanie już głosują. Tężnia wróciła, zniknął ołtarz
Konstrukcja stanowi niezwykle reprezentacyjny fragment zespołu wjazdowego, składającego się z bramy, wieży oraz łączącej oba te elementy ćwierćkolistej „szyi”.
Istnieją dwie prawdopodobne daty powstania bramy. Jedna mówi, że budowla powstała w latach 1674-1675, najprawdopodobniej według projektu architekta Augustyna Locciego Młodszyego. Druga zakłada, że brama powstała w latach 1699-1701 według projektu architekta Andrzeja Józefata Jeziornickiego. Przyjmuje się jednak, że ostateczny kształt otrzymała na początku 1 ćwierci XVIII wieku.
CZYTAJ TEŻ: Most zagraża bezpieczeństwu rowerzystów i pieszych?
„Brama wykonana została w formie łuku triumfalnego z bogatą dekoracją architektoniczno-rzeźbiarską zakomponowaną na elewacji frontowej od wschodu, z zastosowaniem tynków i ciosów piaskowca” – opisuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Budowla prezentuje porządek dorycki, natomiast dekoracja rzeźbiarska opracowana została w stylu baroku sarmackiego. Niegdyś brama pełniła rolę obronną i reprezentacyjną.
PRZECZYTAJ:
- Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w Rakowiskach
- Kierowcy jeszcze poczekają na otwarcie przejazdu na Łomaskiej
- Pijany ksiądz z Międzyrzeca Podlaskiego spowodował wypadek
- Żółw zagrożony wyginięciem odwiedził mieszkańca Międzyrzeca
- Obawiają się smrodu! Mieszkańcy Witulina protestują przeciw budowie biogazowni
Napisz komentarz
Komentarze