Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:44
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Oświetlenie, siłownia czy rower miejski?

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego po raz pierwszy mogą zdecydować, na co przeznaczyć pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego. Cztery spośród sześciu zgłoszonych projektów, po ocenie merytorycznej, zostało dopuszczonych do głosowania. O tym, ile z nich zostanie zrealizowanych, zdecydują mieszkańcy.
Oświetlenie, siłownia czy rower miejski?

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego mogli składać projekty do końca lipca. Przez miesiąc komisja sprawdzała, czy każdy wniosek spełnia określone w regulaminie kryteria. Ostatecznie spośród sześciu zgłoszonych wniosków, do głosowania dopuszczono cztery projekty. Trzy dotyczą zadań inwestycyjnych, jeden – działań kulturalnych.

– To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście. Staramy się za wszelką cenę zachęcić mieszkańców do aktywności. Naprawdę z ciężkim sercem odrzucaliśmy te dwa wnioski, które nie przeszły oceny formalno-merytorycznej – mówił burmistrz Zbigniew Kot podczas sesji rady miasta 31 sierpnia.

Na dobry początek oświetlenie Okólnej

Wśród zgłoszonych projektów znalazła się propozycja budowy oświetlenia przy ul. Okólnej.  Zdaniem autora wniosku, radnego miejskiego Roberta Idzikowskiego, od dziesięcioleci okręg nr 15, do którego należy wspomniana ulica, boryka się z podstawowymi problemami dotyczącymi infrastruktury, braku dostatecznej kanalizacji sanitarnej, wodnej, burzowej oraz braku utwardzonej nawierzchni.

– Oświetlenie, infrastruktura to podstawowe dobra, które przysługują mieszkańcom. Powinniśmy walczyć o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, zwłaszcza dzieci, które chodzą tamtędy do szkoły. Po zmroku w tej dzielnicy jest naprawdę niebezpiecznie. Ruch samochodów w naszym mieście wzrasta, powstają nowe zakłady, trzeba porządkować kwestie związane z bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i kierowców. Oświetlenie jest do tego niezbędne. Zdaję sobie sprawę z tego, że zgłoszona przeze mnie inwestycja to tylko kropla w morzu potrzeb mieszkańców okręgu nr 15, jeżeli chodzi o infrastrukturę. Oświetlenia i utwardzenia wymaga też ul. Kusocińskiego – stwierdza Idzikowski.

Uważa, że udział w głosowaniu czy zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego powinno być istotne z perspektywy każdego mieszkańca, który chciałby coś zmienić w swojej najbliższej okolicy. – Budżet obywatelski daje mieszkańcom szansę wskazania tych inwestycji, które są dla nich priorytetowe. Uważam, że warto skorzystać z tej okazji i zagłosować – dodaje.

Planszówki, integracja i rowery

Własny wniosek do budżetu obywatelskiego zgłosiła też Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim. Pomysł zakłada utworzenie w oddziale dla dzieci Klubu Planszówek.

Na liście projektów znalazła się propozycja zorganizowania placu integracji i rekreacji przy bloku socjalnym przy ul. Jelnickiej 4. Gdyby wniosek uzyskał odpowiednią liczbę głosów, powstałaby na tym placu minisiłownia, plac zabaw oraz boisko.

Najdroższym zadaniem zgłoszonym do tegorocznego budżetu obywatelskiego jest ustawienie "stacji roweru" w centrum miasta. W zamierzeniu autorów tej koncepcji ma to być początek budowy większego systemu Międzyrzeckiego Roweru Miejskiego, który przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta. "Ustawienie stacji roweru miejskiego na placu Jana Pawła II umożliwi mieszkańcom miasta, jak i turystom odwiedzającym Międzyrzec swobodną komunikację po terenie miasta. Nie bez znaczenia jest także promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej mieszkańców oraz promowanie transportu niskoemisyjnego". – uzasadniają autorzy.

Więcej na ten temat w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 36.

Monika Pawluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama