Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 22:23
Reklama
Reklama

Poznali obyczaje XVII wieku. Tak było w weekend w Romanowie

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zorganizowało event historyczno-rozrywkowy pod hasłem "Cet czy licho". Zebrani mogli podziwiać stroje szlacheckie i uzbrojenie z XVII wieku oraz poznać obyczaje typowe dla tego okresu.
Poznali obyczaje XVII wieku. Tak było w weekend w Romanowie
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zorganizowało event historyczno-rozrywkowy pod hasłem "Cet czy licho". Pokazali kulturę XVII wieku

Autor: Klaudia Matejek

Wydarzenie odbyło się w zespole dworsko-parkowym w Romanowie w niedzielę, 25 września. – Zaprosiliśmy grupę rekonstrukcyjną „Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego”. Aktorzy wystawili inscenizację opartą o książkę Józefa Ignacego Kraszewskiego "Cet czy licho" – opowiada dyrektor placówki Krzysztof Bruczuk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy obowiązek dla właścicieli domów. Zapłacą za to nawet 300 złotych

Wyjaśnia, że swoją nazwę wydarzenie wzięło od książki J. I. Kraszewskiego pt. "Cet czy licho". – Głównymi bohaterami powieści są dwaj cioteczni bracia. Dochodzi do poważnego sporu między nimi, którego powodem jest miłość obu do pięknej wojewodzianki, dwórki królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Krwawemu pojedynkowi rywali zapobiega król Jan III Sobieski. Pod naciskiem monarchy bohaterowie muszą go zaniechać na pewien czas. Mamy bowiem rok 1683, król Jan na czele polskich wojsk ciągnie pod Wiedeń na odsiecz cesarzowi. Bohaterowie jako doskonali żołnierze są więc potrzebni monarsze. W toku walk kilkakrotnie adwersarze nieoczekiwanie ratują sobie wzajemnie życie. Przychodzi jednak termin nieuchronnego pojedynku – opowiada dyrektor. Dodaje, że Kraszewski w powieści doskonale uchwycił przede wszystkim tło obyczajowe Rzeczypospolitej końca XVIII w. Życie dworskie, mentalność czy obyczaje głównie średniej szlachty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zasłużeni dla miasta Biała Podlaska wyłonieni

Oprócz inscenizacji, wśród szumu starych drzew, odbyły się również pokazy szermierki i salwy armatniej. Zebrani zobaczyli też stroje i uzbrojenie typowe dla XVII wieku. Mieli okazję zobaczyć, jak wyglądała walka na szable, strzelanie z muszkietów i wyposażenie obozu.

Event historyczno - rozrywkowy "Cet czy licho"zostało objęte patronatem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i starosty bialskiego Mariusza Filipiuka. Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Event objęty jest promocją województwa lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.

Galerię zdjęć z wydarzenia obejrzysz TUTAJ.

Przeczytaj:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Nie polecam tego miejsca. Jeżeli chodzisz na NFZ to nie jest dla nich ważne dobro dziecka tylko to jak wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z NFZ. Może jak chodzisz prywatnie to jest ok.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 14:57Źródło komentarza: Niedźwiedzie Biznesu 2024, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Centrum Psychoterapii i Rozwoju LUSTRO [Kategoria: MIKROPRZEDSIĘBIORSTWO]Autor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: dodatkowo należy sprawdzić czy był zaszczepiony,czy stolca oddał w ten feralny dzień,czy rozmawiał wtedy,czy zjadł śniadanie,to wszystko jest bardzo ważne dla dalszego śledztwa.Trzeba sprawdzić też szpital,czy byli gotowi przyszyc mu ręklę,czy byl chirurg z odpowiednim certyfikatem unijnym,czy na miejscu był dobrze kwalifikowany psychiatra,Pytań jest wiele.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Maszyna ucięła mu rękę. Wystarczyła chwila nieuwagiAutor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: Należy sprawdzić na jaką umowę był zatrudniony pracownik? Czy nie pracował na czarno? Czy miał odpowiednią odzież roboczą? Czy pracodawca przeprowadził pracownikowi odpowiednie szkolenie BHP i czy są z tego dokumenty i protokoły. Czy pracodawca odprowadzał składki do ZUS za pracownika? Czy pracodawca płacił podatki do urzędu skarbowego . Czy pracownik nie był przemęczony i pracował tyle godzin ile pozwala polskie prawo pracy ? Jeżeli wszystko było zgodnie z prawem to ok. Urząd skarbowy , inspekcja pracy, Prokuratura , Policja , Sanepid powinien sprawdzić dokładnie czy tam nie złamano zasad prawa pracy , płacenia podatków i ubezpieczenia. Wspierajmy małych i średnich przedsiębiorców.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 21:07Źródło komentarza: Maszyna ucięła mu rękę. Wystarczyła chwila nieuwagiAutor komentarza: żelkowy fredekTreść komentarza: No to wreszcie okoliczne ludzie bendo mieli swoje zemby do konca żywota,Ja jusz zadnego sfojego nie mam,a w szczence nie chodze bo raz w sklepie wypadła mi z gemby na lade jak żem pryte kupowal,i spszedawczyni wyphnela mnie na dwor,i jeszcze rozglosiła że zaraza jakaś na niej była,i zagrozila że mnie do weteryniarza zglosi,ze to może wscieklizna.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 19:30Źródło komentarza: Powiat szykuje wyprzedaż działek. Radni PiS nieprzekonaniAutor komentarza: Ja też bezpłodny, 800 + brakTreść komentarza: Też jestem tego zdania że do Łosi powinno się strzelać. Jest tego tyle że strach autem jeździć po drogach. Co do wpisu tego Myśliwca Rafusia to co to kogo obchodzi że ty bezpłodny jesteś i strzelasz ślepakami. Za to do związany strzelasz ostrą amunicją. Coś za coś myśliwcu. Ja też bezpłodny i też mi przykro z tego powodu bo nie biorę 800 +Data dodania komentarza: 5.11.2024, 07:55Źródło komentarza: Łoś wybiegł wprost pod koła samochodu
Reklama
Reklama