Amfiteatr został zmodernizowany w 2003 r. według projektu architekta Kazimierza Butelskiego. Przygotowano w nim 990 miejsc. W amfiteatrze odbywają się regularnie wydarzenia kulturalne oraz imprezy miejskie. Ostatnio miały miejsce liczne koncerty w ramach Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który miasto organizuje z Fundacją Orfeo noszącą imię słynnego bialczanina.
- Dzięki temu, że przybywają do nas wybitni artyści, jest już znaczącą marką w świecie kultury – zaznacza prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. W tym roku 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego poprzedziła „Gala Kiepurowska”. Na scenie zaprezentował się również Zespół Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. W brawurowej „Zemście nietoperza” wyreżyserowanej przez Artura Barcisia. Festiwal zamknęła „Muzyczna podróż do Francji”, w wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka. W poprzednich latach bialski Teatr Słowa wystawił tam spektakl „Jajko Królowej Marysieńki”. W czasie 3. edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego uwerturą był koncert „Zaczarowany świat operetki i musicalu” z główną gwiazdą wieczoru maestrą Anitą Maszczyk. W amfiteatrze można było obejrzeć też spektakl „Ordonka” – miłość Ci wszystko wybaczy” z Marią Meyer i zespołem Ewy Zug oraz barwne widowisko „Żakowe tańcowanie na Podlasiu” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Miała też miejsce Gala Polskiej Piosenki „Od Opola do Sopotu, w której wystąpili artyści zespołu instrumentalnego Teatru Muzycznego w Lublinie. Prezydent Michał Litwiniuk przypomina, że od lipca 2020 r., gdy zniesiono zakaz organizacji imprez w związku z pandemią miasto organizowało rok rocznie w wakacje Kino Letnie. - W tym roku wszystkie seanse łącznie zgromadziły prawie 7500 widzów - podkreśla.
Imprezy dla różnych pokoleń
Dodaje, że w amfiteatrze są organizowane imprezy dla różnych pokoleń i odbiorców: festyny dla seniorów, spektakle teatralne, kabarety. - W ubiegłym roku zorganizowaliśmy właśnie w amfiteatrze Narodowe Czytanie z fantastyczną oprawą taneczną i muzyczną. Odbywają się tam imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjnym, spotkania naukowe. Tu świętowaliśmy w tym roku nasze zwycięstwo w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski - amfiteatr był wypełniony naszymi rowerzystami – przypomina prezydent Michał Liwiniuk. Zauważa też, że w amfiteatrze spotykamy się na wydarzeniach integrujących, o istotnym znaczeniu społecznym, jak „Nasz Wspólny Świat- koncert nie tylko gwiazd dla Białej Podlaskiej” czy w bieżącym roku IV Festiwalu „Słońce w Każdym” Stowarzyszenia Wspólny Świat. Nie można też zapomnieć o tym, że bialski amfiteatr gościł Międzynarodowy Podlasie Jazz Festiwal i Międzynarodowy Biała Blues Festiwal.
- Z amfiteatru korzystają miejskie grupy i stowarzyszenia: w czerwcu 2022 r. oglądaliśmy tam „Kontrowisko” – galę szkoły tańca Kontra, objętą przeze mnie honorowym patronatem, tam także tradycyjnie już odbywa się Koncert Uwielbienia Boga – wymienia Michał Litwiniuk. W amfiteatrze również zorganizowano ze Szkołą Podstawową nr 5 miejskie prezentacje taneczne „Tańce Narodowe – Polonez”. To miejsce, w którym świętujemy ważne jubileusze, jak choćby w tym roku koncert z okazji 30-lecia ZPiT „Podlasiacy” oraz Kapeli Ludowej „Podlasiacy”.
Konkurs: Mamy dla Was książkę pt. „Z Warszawy do Rzymu. Szlak Bojowy Armii Generała Andersa” autorstwa Martina Williamsa. Nagrodę przekażemy osobie, która pierwsza odpowie na pytanie: Jaki poseł (w stopniu generała) otwierał amfiteatr w 1965 r.? Odpowiedzi można udzielić przez wysłanie maila na adres: [email protected] i w komentarzach pod postem na facebooku Słowa Podlasia.
Napisz komentarz
Komentarze