Na festiwal nadesłano dziesięć filmów, wysłały je placówki terapeutyczne z regionu. Są to Warsztaty Terapii Zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy oraz domy pomocy społecznej. - Tematem festiwalu jest nadzieja, więc filmy mają ten motyw przewodni. Placówki tworząc filmy skupiły się głównie na ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce czyli wojnie na Ukrainie, pandemii, ale też został poruszony temat tęsknoty, rozłąki, miłości. Festiwal jest formą rehabilitacji społecznej i zawodowej – mówi Jakub Semeniuk kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
Wyjaśnia, że to forma rehabilitacji zawodowej, ponieważ poprzez festiwal i warsztaty filmowe, które odbyły się w zeszłym miesiącu, uczestnicy uczyli się gry aktorskiej, montażu filmów, zadań szeroko pojętej kinematografii. Wszystko po to by przygotować film od początku do końca na festiwal. Dodaje, że o rehabilitacji społecznej świadczy fakt, że uczestnicy spotykają się na festiwalu z innymi osobami. - Przez ostatnie dwa lata, imprezy się nie odbywały ze względu na pandemię. Po tym czasie jest to radość i integracja ze zdwojoną siłą. Dodatkowo dużą radość uczestnicy mają z tego, że widzą siebie na ekranie, bo występują jako aktorzy. Uczą się przez to pewności siebie, co pozytywnie na nich wpływa – przyznaje Jakub Semeniuk.
SPRAWDŹ TEŻ: Wyjątkowy projekt międzyrzeckich seniorów. Za nami wieczory teatralne
Pomysłodawcą tematu festiwalu niezmiennie jest WTZ funkcjonujący przy ul. Warszawskiej 15. Hasło festiwalu rozpoczyna się zawsze od słów „Niepełnosprawni i …” w tym roku wybrano nadzieję. O festiwalu są informowane wszystkie placówki z regionu, z roku na rok wysyłane są zaproszenia również do placówek z całej Polski, np. z Pomorza czy ze Śląska. - Jednostki same intepretują temat i tworzą scenariusz oraz realizują nagrania. Jury ocenia zgodność filmu z tematem, grę aktorską, montaż, przy założeniu, że to konkurs amatorski. Uważam, że poziom filmów jest z roku na rok lepszy – zauważa kierownik WTZ Caritas diecezji siedleckiej w Białej Podlaskiej. Na wydarzenie przyjechały osoby z Konstantynowa, Kozuli, Siedlec, Parczewa, Kostomłotów, Kodnia, Białej Podlaskiej, Kisiela.
Warsztaty filmowe z Osą z "Plebanii"
W ramach festiwalu organizowane są, co roku warsztaty filmowe, które odbywają się około miesiąca przed wydarzeniem. W tym roku warsztaty zostały poprowadzone przez Macieja Wilewskiego znanego jako Osa z serialu „Plebania”. - Warsztaty miały wymiar praktyczny, uczestnicy uczyli się jak pokazywać swoje emocje za pomocą mimiki, przed kamerą. To było trudne zadanie, ale uczestnicy wiele się nauczyli, a wiedza zdobyta została wykorzystana przy tworzeniu filmów – zaznacza Jakub Semeniuk.
Marek Jakubiak, instruktor terapii zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej wraz ze swoimi podopiecznymi przygotował film pt. „Maciek”, który zajął pierwsze miejsce na festiwalu. – Pomysł powstał w ostatniej chwili, chodziło nam, żeby przy temacie nadzieja nie przynudzać, więc zrobiliśmy film z humorem. Fabuła opowiada losy Maćka, który poszukuje miłości i ma z tym problemy. W końcu ją znajduje, więc film kończy się happy endem. Nie było problemów ze znalezieniem aktorów, bo uczestnicy w naszym ośrodku bardzo chętnie się angażują w tego typu inicjatywy – mówi Marek Jakubiak.
Dobra okazja
Przyznaje, że wystarczyło dobrać osoby do odpowiednich ról. - W prace nad filmem zaangażowali się wszyscy i podeszli do tego entuzjastycznie – zauważa instruktor. Wskazuje też, że w czasie warsztatów filmowych, udało się zaszczepić bakcyla aktorskiego przez Macieja Wilewskiego. - Stąd zależało nam żeby wyeksponować grę aktorską, a nie muzykę w tle, czy rekwizyty, co moim zdaniem się udało. Film powstawał przez tydzień. Każde uczestnictwo w tego typu imprezie, to jest bardzo dobra okazja na podniesienie poczucia wartości uczestników warsztatów. Widząc siebie na dużym ekranie są dumni ze swojej pracy – podkreśla Marek Jakubiak.
PRZECZYTAJ: Kabareciarze na start. Rusza Kąkolewisko - będzie dużo śmiechu
Katarzyna Gołoś instruktor terapii zajęciowej w WTZ Caritas diecezji siedleckiej w Białej Podlaskiej, wraz z uczestnikami zajęć przygotowała film „Wyspa skarbów”. – W pracowni multimedialnej poligrafii i reklamy stworzyliśmy film pt. „Wyspa skarbów”. Na początku każdy z uczestników wypowiedział się, co znaczy dla niego nadzieja. Każdy dał inną odpowiedź, więc postanowiliśmy to ująć w filmie, zwłaszcza, że padły takie słowa jak przyjaźń, miłość, nowe życie. Nie mieliśmy gotowego scenariusza, ale ramy, w których działaliśmy. Pytałam uczestników jak chcieliby by film wyglądał, więc w odpowiedzi dostałam liczne pomysły, które wykorzystaliśmy – mówi Katarzyna Gołoś. Dodaje, że nagranie filmu to też była świetna zabawa i integracja uczestników, którzy z radością wzięli udział w produkcji.
Jury nagrodziło:
I miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy CDS w Białej Podlaskiej – nagroda: monitor Samsung
II miejsce – WTZ w Łukowie – nagroda: tablet Lenovo
III miejsce – DPS w Kozuli – nagroda: kawiarka i głośnik Deffen
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze