Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim od 1 września do 30 listopada tego roku realizuje projekt Erasmus + w sektorze „Kształcenie i szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry” w ramach 5-letniej akredytacji na lata 2021-2027. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej, a budżet programu na ten rok to około 75 tys. euro.
Udział w projekcie był m.in. szansą na zagraniczne praktyki zawodowe oraz kursy i szkolenia dla uczniów i kadry nauczycielskiej „Ekonomika”. 37 uczniów z klas o profilach technik informatyk, ekonomista i reklama oraz 3 nauczycieli wzięło udział w erasmusowym wyjeździe do Włoch, gdzie uczestniczyli w kursach i szkoleniach językowych oraz wykorzystywania narzędzi oraz technik komputerowych w edukacji.
To zadanie zrealizowane zostało we współpracy z dwoma włoskimi organizacjami partnerskimi: MEL Training Center S.R.L.S., odpowiedzialnej za realizację praktyk oraz EUROPEAN MOBILITY CENTER, która organizowała kurs dla kadry. Wszystkie działania odbywały się w miejscowości Cattolica w prowincji Rimini, również tam w hotelu zakwaterowana była cała grupa.
– Podczas dwutygodniowego wyjazdu uczniowie poszerzyli swoje kompetencje zawodowe oraz umiejętności językowe. Praca we włoskich przedsiębiorstwach umożliwiła im również rozwój umiejętności organizacyjnych, społecznych oraz kulturowych. Prócz praktyk i szkoleń, uczniowie i nauczyciele realizowali w wolnym czasie program kulturowy dzięki któremu zwiedzili takie atrakcje jak San Marino, Wenecję, zamek w pobliskiej Gradarze, Loreto oraz Rimini. Był również czas na relaks i plażowanie oraz wieczorną integrację – opowiada Izabela Hodun, nauczycielka ZSE i koordynatorka wyjazdów uczniów tej szkoły na staże zagraniczne.
Udział w zagranicznych praktykach i szkoleniach poprzedziła rekrutacja uczniów i kadry. Dodatkowo młodzież wzięła udział w cyklu zajęć przygotowawczych językowych, kulturowych i warsztatów psychologiczno-pedagogicznych o łącznym wymiarze 32 godzin lekcyjnych. – Każdy z uczestników otrzymał certyfikat, potwierdzający odbycie mobilności w języku angielskim. W najbliższym czasie planujemy również uroczystość rozdania dokumentów Europass Mobilność wraz z podsumowaniem projektu – dodaje nauczycielka międzyrzeckiego „Ekonomika”.
Jak podkreśla, cele projektu Erasmus+ to rozwój oferty kształcenia zawodowego poprzez wykorzystanie dobrych praktyk w zakresie narzędzi oraz metod pracy i współpracy placówek kształcenia zawodowego i pracodawców w innych krajach europejskich. To również wzrost kompetencji kadry poprzez poznanie nowych narzędzi i metod pracy oraz rozwój kompetencji językowych. Projekt ma też na celu wzbudzanie w młodych ludziach zainteresowania kształceniem zawodowym poprzez zapewnienie atrakcyjnej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rynku pracy.
Napisz komentarz
Komentarze