Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza św. za ojczyznę i w intencji wdzięczności za wolną Polskę, odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Krzewicy przez proboszcza ks. Andrzeja Wisio.
Następnie uczestnicy nabożeństwa wzięli udział w „Marszu ze światłem” do budynku szkoły w Krzewicy. Maszerującym towarzyszyły pieśni „Legiony” oraz „O mój rozmarynie”.
Tam przyszedł też czas na odśpiewanie hymnu oraz przemówienia. Gości powitał dyrektor PSP w Krzewicy Zenon Domański oraz wójt gminy Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Adamowicz.
– To dzień szczególny dla każdego Polaka, dla każdego mieszkańca powiatu bialskiego i każdego mieszkańca gminy Międzyrzec Podlaski. Ogromnie przyjemnie jest widzieć państwa wszystkich razem, bo wszyscy wspólnie tworzymy tę wielką i małą Ojczyznę. Dzisiejsze święto jest dniem radosnym, dlatego niech nie zabraknie życzliwości i uśmiechu. A nam wszystkim w tym wyjątkowym dniu życzę wolności. Wolności sumień, wolności, decyzji i życia przede wszystkim, abyśmy o tę wolność nigdy nie musieli walczyć i doceniali ją w takim stanie, jakim dzisiaj jest – podkreślał włodarz.
PRZECZYTAJ: Jaś zagrał na saksofonie, popłynęła łza. 11 listopada w Łomazach [FILM]
Ważnym elementem 11-listopadowych uroczystości było nadanie honorowych tytułów ludziom, którzy na co dzień robią wiele dobrego dla rozwoju gminy Międzyrzec Podlaski.
„Honorowym Obywatelem Gminy Międzyrzec Podlaski 2022” został Wiesław Kozaczuk, prezes Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim. Jak czytamy w uzasadnieniu wyboru, to „człowiek bardzo serdeczny, pomocny, zaangażowany w pracę zawodową i społeczną”. Stanowisko prezesa międzyrzeckiego banku objął w roku 2010. Od lat działa na rzecz rozwoju gminy Międzyrzec Podlaski na wielu płaszczyznach, udzielając wsparcia finansowego dla lokalnych organizacji i stowarzyszeń.
CZYTAJ TEŻ: Zaśpiewali najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Tak było w Tucznej
Tego dnia wręczono też odznaczenia „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski”. Wśród uhonorowanych znaleźli się Antoni Chwedaczuk, Piotr Jeleszuk, Mirosława Michaluk, Jerzy Sucharzewski oraz Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Krzewicy.
- Antoni Chwedaczuk od ponad 25 lat pełni funkcję sołtysa we wsi Łuby. Aktywnie działa na rzecz swojej miejscowości, jak i całej gminy, czym zyskał szacunek i zaufanie mieszkańców swojej miejscowości oraz pozostałych sołtysów. Angażuje się w działalność społeczno-kulturalną, chętnie uczestniczy w gminnych wydarzeniach. Jest jednym z inicjatorów budowy nowoczesnej świetlicy wiejskiej w Łubach, drogi biegnącej przez Łuby oraz szkoły w sąsiednich Kożuszkach. Jest też cenionym rolnikiem, odznaczonym w 2018 r. odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”.
- Piotr Jeleszuk to rodowity mieszkaniec Tłuśćca, wieloletni aktywny członek OSP Tłuściec. Z jego inicjatywy w 2021 r. powołano Stowarzyszenie OSP w Tłuśćcu, którego został wiceprezesem. Na co dzień wspiera sołectwo, angażując się w różne działania. „Dzięki swojej otwartości i komunikatywności, potrafi skupić wokół siebie młodych, mobilizuje do działań społecznych stając się ich autentycznym liderem. Ponadto, cieszy się nieposzlakowaną opinią i uznaniem wśród mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu.
- Mirosława Michaluk pochodzi z Przychód, a w Sitnie mieszka od blisko 40 lat. Jest osobą aktywną społecznie i oddaną działalności na rzecz mieszkańców i dobra miejscowości oraz regionu. Funkcję sołtysa wsi Sitno objęła w 2015 roku. Nigdy nie odmawia pomocy przy działaniach na rzecz inicjatyw gminnych. Funkcje społeczne łączy z działalnością rolniczą. Przez 25 lat pracowała też w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. „Jest osobą zawsze serdeczną, pomocną. Jej wielką umiejętnością jest dostrzeganie potrzeb społeczności, w której żyje, umiejętność współpracy oraz podejmowanie działań na rzecz integracji mieszkańców” – przekazują wnioskodawcy w uzasadnieniu.
- Jerzy Sucharzewski od ponad 40 lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniczce. Jako strażak bierze czynny udział w uroczystościach gminnych i patriotycznych. „Chętnie i bezinteresownie działa na rzecz lokalnej społeczności i cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. Aktywnie uczestniczył w budowie kaplicy w Rogoźniczce, na co dzień troszczy się o miejsca ważne dla lokalnej społeczności. „Pan Jerzy jest wzorem do naśladowania dla innych, człowiekiem bardzo skromnym, o nieposzlakowanej opinii” – argumentowali wnioskodawcy.
- Ostatnim laureatem jest Stowarzyszenie OSP w Krzewicy, która powstała 1954 r. Jednostka, będąc wpisaną do systemu KSRG, stale działa na rzecz bezpieczeństwa na terenie gminy. W strukturach OSP Krzewica są trzy drużyny pożarnicze: męska, kobieca i młodzieżowa, które od lat zajmują czołowe miejsca w zawodach i turniejach na wszystkich szczeblach. Obecnie jednostka liczy 102 członków. Druhowie prężnie działają we wszystkich dziedzinach pożarnictwa, a także aktywnie udzielają się w życiu gminy.
Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną, opracowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy. Uczestnicy mogli wsłuchać się m.in. w opowieści i fragmenty ludzkich wspomnień, w listy z frontu i na front wymieniane przez członków rodziny Massalskich z Kielecczyzny. Odbyła się też premiera filmu pt. „Moja wolność”. Na zakończenie wręczono nagrody laureatom konkursu pn. „Pocztówka Radosnej Niepodległej”.
SPRAWDŹ TEŻ:
- Przewodów: Zginęli 60- i 62-latek. Pocisk mogła wystrzelić strona ukraińska
- MSZ: Na Przewodów spadł "pocisk produkcji rosyjskiej". Kto go wystrzelił?
- Podwyższona gotowość jednostek bojowych na terenie Polski
- Wilki zaatakowały w Zabłociu i Kościeniewiczach! [VIDEO]
- Przedsiębiorca podał pomocną dłoń. Chce tym zmotywować inne firmy
Napisz komentarz
Komentarze