To już piąta edycja wydarzenia poświęconego stosowaniu klauzul społecznych. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS).
PRZECZYTAJ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Forum odbyło się w czwartek, 17 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Lider przedsiębiorczości przeciwdziała wykluczeniu społecznemu
Miało podkreślić dobre praktyki wykorzystania narzędzi ekonomii społecznej do rozwoju lokalnego i gospodarczego regionu. Podczas debaty zaprezentowano trafne rozwiązania, które mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Zorganizowana konferencja to również szansa na promowanie postaw zgodnych z ideą odpowiedzialności społecznej.
– W województwie lubelskim mamy dużą liczbę osób długotrwale korzystających z systemu pomocy społecznej. Ekonomia społeczna to nowa nadzieja na polepszenie bytu ludzi, dla których rynek pracy ze względu na ograniczenia zdrowotne jest dodatkowym wyzwaniem. Szczególne znaczenie nabiera promowanie przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy. Dziękuję, że jesteście elitą w naszym województwie – mówił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.
Tuczna laureatem w konkursie
ROPS jest inicjatorem i organizatorem konkursu, w którym nagrodzono samorządowców i jednostki samorządu terytarialnego z terenu województwa lubelskiego za stosowanie klauzul i aspektów społecznych. Doceniono także ich zaangażowanie w rozwój ekonomii społecznej w regionie oraz wyróżniono godne naśladowania inicjatywy. W tym roku nagrody przyznano również mediom, które przyczyniły się do upowszechniania ekonomii społecznej wśród mieszkańców regionu.
Gmina Tuczna została laureatem w kategorii „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej w województwie lubelskim”.
SPRAWDŹ: Trwa remont drogi łączącej gminy Tuczna i Kodeń
– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Doceniono nasze działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Rok temu na terenie naszej gminy zaczęła funkcjonować spółdzielnia socjalna "Wspólna Chata". Dziś zatrudnia 18 osób. Świadczy usługi opiekuńcze, cateringowe, mechaniczne i budowlane. Wkrótce będzie również dystrybuować węgiel dla gmin Tuczna i Sosnówka – mówi wójt Zygmunt Litwiniuk. – Dodatkowo w ubiegłym tygodniu na terenie gminy powstała druga spółdzielnia socjalna "Bionatura Tuczna". Założycielami jest gmina Tuczna i stowarzyszenie "Ochotnicza Straż Pożarna w Tucznej". Spółdzielnia będzie zatrudniać 10 osób, w tym 5 niepełnosprawnych – zaznacza.
Nowa spółdzielnia będzie się zajmowała obsługą gospodarki komunalnej w gminie. W planach ma również uruchomienie przewozu osób, co może pomóc w codziennym funkcjonowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu czy klubie seniora, który samorząd planuje reaktywować.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Zaśpiewali najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Tak było w Tucznej
– Obecnie jesteśmy największym pracodawcą w gminie. Mamy nadzieję, że spółdzielnie socjalne przyczynią się do tego, że część osób będzie miało zatrudnienie, co być może zapobiegnie wyludnianiu się gminy – podkreśla wójt.
W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Gmina Parczew.
CZYTEJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze