Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 21:49
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Trzy dni weekendu? Polacy są na TAK. Projekt ustawy jest już w Sejmie

Krótszy tydzień pracy za to samo wynagrodzenie. Takie zmiany w Kodeksie pracy zakłada projekt ustawy, który przygotowała Lewica. Popiera je prawie 80 proc. pracujących Polaków.
Trzy dni weekendu? Polacy są na TAK. Projekt ustawy jest już w Sejmie
Krótszy tydzień pracy za to samo wynagrodzenie. Takie zmiany w Kodeksie pracy zakłada projekt ustawy, który przygotowała Lewica. Popiera je prawie 80 proc. pracujących Polaków

Autor: iStock

To, że będziemy pracowali krócej, jest chyba przesądzone. Do ustalenia jest natomiast to, czy tydzień pracy ma być czterodniowy, czyli z wolnymi piątkami, czy raczej chodzi o łączny czas pracy w tygodniu: skrócony z obecnych 40 do 35 godzin.

Wynagrodzenie bez zmian

Do Sejmu trafił już projekt ustawy skracającej tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin.

„Proponowane w nim zmiany to jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja” – czytamy na profilu Lewicy na Twitterze.

Nie wpłynie to jednak na  wysokość wynagrodzenia: nie będzie ono niższe niż dotychczas otrzymywane. Projekt nie przewiduje też ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy.

Jak jego autorzy, posłowie Lewicy, uzasadniają skrócenie czasu pracy? Poprawą stanu zdrowia Polaków i zapobieganiem ich wypaleniu zawodowemu.

– W Polsce mamy epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresją. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę – przekonuje Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem na stronie Lewicy. 

Dlatego pracownicy mają mieć więcej czasu na odpoczynek, spędzanie go z rodziną, kontakt z naturą i aktywność fizyczną.

Kiepski nastrój pracownika

Według danych OECD (2021 rok) Polacy pracują przeciętnie 1830 godzin rocznie. To szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich. Jak wynika z innych dostępnych raportów, teraz…

– …średnio 5 godzin i 43 minuty pracy zabiera w tygodniu kiepski nastrój pracownika. W ciągu roku daje to 36 dni „udawania pracy”. Możemy więc stwierdzić, że mamy do czynienia ze zjawiskiem stresu w pracy zwanym prezentyzmem. Potwierdza to, że cel projektu ustawy jest słuszny – ocenia Marek Błądek, trener Wellbeing W&W Consulting, cytowany przez Portal Samorządowy.

Natomiast spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy – zakładają autorzy projektu – ma być m.in. wzrost jej wydajności.

CZYTAJ TEŻ: Jarosław Bijata: "Muzyka to miłość, która nigdy nie zdradzi"

Pracodawcy będą mieli problem?

Skrócenie czasu pracy może jednak poważnie utrudnić życie pracodawcom. Przede wszystkim z powodu ponoszenia tych samych kosztów wynagrodzeń przy krótszym czasie pracy, a więc i dostępności pracowników. Realna staje się też groźba zmniejszenia rentowności firmy, wzrost ryzyka dotyczącego warunków pracy i trudności z zapanowaniem nad szybkością zleconych zadań.

W konsekwencji może się okazać, że trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie w zawodach, w których przyspieszenie tempa pracy groziłoby utratą zdrowia, a nawet życia.

Chcą tego głównie młodzi ludzie

A jak oceniają tę propozycję sami zainteresowani, czyli pracujący na etatach? Sprawdził to portal Pracuj.pl.

„Aż 79 proc. badanych chciałoby bardziej pracować dla firmy oferującej czterodniowy dzień pracy, jeśli otrzymaliby za taką pracę pełne wynagrodzenie (jak za pięciodniowy tydzień pracy). Nieco częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (75 proc.). Spoglądając na odpowiedzi przez pryzmat grup wiekowych, najbardziej chętne do podjęcia pracy w takim modelu są osoby mające od 25 do 34 lat (84 proc.)” — czytamy w komunikacie podsumowującym badanie.

Gdyby jednak skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązało się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, to takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już tylko 42 proc. respondentów. Natomiast skrócenie tygodnia pracy do 4 dni przy zachowaniu 80 proc. wynagrodzenia pozytywnie oceniło jedynie 22 proc. badanych.

Przeczytaj:

Do muzeum za złotówkę. Będą też bożonarodzeniowe warsztaty

Fundacja Dom Belli walczy o grant. Wystarczy złotówka, by pomóc

Kolejna seniorka ofiarą oszustwa. Tym razem "na policjanta"

Konkurs Voice Poetica w Terespolu cieszył się dużym zainteresowaniem

W Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu powstanie sala multimedialna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama