Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 18:22
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ludzie z pasją: Patryk Pykacz artysta totalny

Obrazy Patryka Pykacza z Białej Podlaskiej można było oglądać na wystawach zbiorowych w Warszawie, Lublinie, Siedlcach, Pomorzu i jego rodzinnym mieście. Obecnie artysta pracuje nad cyklem, który będzie pokazywany na wystawach indywidualnych. Jest już wstępna koncepcja organizacji przestrzeni wystawowej. Chce być artystą totalnym czyli kimś kto tworzy w różnych dziedzinach sztuki. W jego przypadku, poza malarstwem, jest to muzyka i poezja.
Ludzie z pasją: Patryk Pykacz artysta totalny
Obrazy Patryka Pykacza z Białej Podlaskiej można było oglądać na wystawach zbiorowych w Warszawie, Lublinie, Siedlcach, Pomorzu i jego rodzinnym mieście

Autor: archiwum Patryka Pykacza

Od najmłodszych lat Patryk Pykacz miał zamiłowanie do rysowania. Przyznaje, że w dzieciństwie czuł wyobcowanie i samotność. Jako dziecko stronił od rówieśników, więc wolny czas spędzał na tworzeniu rysunków czy konstruowaniu własnych zabawek. W szkole uczestniczył w konkursach artystycznych. Jego pasja rozwinęła się kiedy zaczął uczęszczać do IV LO im. Stanisława Staszica do klasy o profilu plastycznym. – Wtedy zacząłem czuć większy pociąg do plastyki i sztuki – przyznaje. 

SPRAWDŹ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy

Studiował edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, gdzie robił licencjat z grafiki warsztatowej u doktor Agnieszki Mazek. Drugi stopień studiów ukończył na Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Tam zrobił dyplom z malarstwa z wyróżnieniem u prof. Jacka Wojciechowskiego. – Wyróżnienie otrzymałem za inne myślenie. Stworzyłem cykl, który nazwałem „Semiwar – obrazy półwojny”. Dyplom obroniłem w 2021 r. Sięgałem po motywy wojny, która jest w nas. Starałem się pokazać nasze codzienne zmagania, ale też społeczne i prześladowania oraz doświadczenia wyniesione z uczestniczenia w rzeczywistej wojnie. Mieszałem malarstwo z grafiką warsztatową, której uczyłem się wcześniej. W ten sposób odniósł się do sztuki współczesnej, którą można zaobserwować w grafice komputerowej – mówi Patryk Pykacz

Nawiązuje do Andy’ego Warhola

Nawiązał w swych pracach do twórczości słynnego Andy’ego Warhola, który używał wysublimowanych barw, niezwykle czystych, co też można dostrzec w obrazach bialanina. 
- Na studiach poszerzyłem horyzonty, znalazłem inne spojrzenie na rzeczywistość czy też względem człowieka. Zmieniła się też moja percepcja. Obecnie zajmuje się też tworzeniem przestrzeni około obrazowej, gdzie nie skupiam się jedynie na obrazie, ale ważne jest też dla mnie jego otoczenie. Studia stały się zalążkiem rozwoju mojej świadomości artystycznej – przyznaje Patryk Pykacz. 

Malarstwo dzieli na dwie drogi: malarstwo realistyczne i abstrakcyjne. - Ważne jest dla mnie malarstwo tradycyjne, to które rosło epokami do sztuki nowoczesnej. Moim zdaniem tradycja malarska kończy się wraz z „Czarnym Tryptykiem” Marka Rothko. Później zaczyna się obiekt malarski. Nowocześni, znani artyści już nie chcą powielać, a tworzyć obiekty z innym spojrzeniem, z budowaniem przestrzeni. W przypadku tworzenia obrazów abstrakcyjnych nawiązuję do konceptualizmu i color panting – zauważa artysta. 

Zagłębia się też w malarstwo realistyczne, dążąc do hiperrealizmu. Dotychczas jego prace były pokazywane na wernisażach zbiorowych, w Warszawie, Lublinie, Siedlcach, Białej Podlaskiej i na Pomorzu. Obecnie pracuje nad cyklem, który będzie pokazywany na indywidulanych wystawach. Jego obrazy w przeważającej części są statyczne, nie ma w nich mocnej ekspresji, gdzie czuje się mocne pociągnięcia. - W przypadku realizmu, chcę ukazywać współczesne życie ludzi, np. jak gdzieś odpoczywają, co na pierwszy rzut oka może wydawać się piękne, ale wprowadzam do obrazu zakłócenie, bo pokazuję odstającą od sytuacji emocjonalność przedstawionych osób. Widać, że namalowane postaci przeżywają coś trudnego – zauważa artysta. 

Malarz manewruje między pokazywaniem emocji, jak i ludzi jako manekinów, co wymusza popkultura. - W przypadku abstrakcji pochylam się nad poszukiwaniem teorii obrazu, tak by pchać sztukę nowoczesną do przodu. Próbuję to robić – zaznacza Patryk Pykacz. 

Malując słucha Pink Floyd

W czasie malowania słucha Pink Floyd, zazwyczaj tworzy w dzień, przy dobrym słońcu. Ostatnio maluje też wieczorami, gdyż ze sztuką łączy pracę nauczyciela w Bialskim Centrum Kultury i pracę w Galerii Podlaskiej. Duże formaty maluje na podłodze, a niekiedy przybija je do ściany. Sam wykonuje blejtramy, ale płótno kupuje. 

Inspiracją jest dla niego obserwacja rzeczywistości, czasami pomysły znajduje w internecie, podpatruje też znanych malarzy. Współczesnym artystą, na którym się wzoruje jest Piotr Naliwajko, a jeśli chodzi o abstrakcje to Mark Rothko. - Abstrakcja powstaje szybko, zazwyczaj w ciągu 4-5 godzin tworzę wstępny obraz. Cała instalacja może powstawać ok. tygodnia. Z kolei obraz realistyczny, który maluję na większych formatach, sięgających dwóch metrów, zajmuje miesiąc lub dwa – wyjaśnia artysta. 

PRZECZYTAJ: Przed nami festiwal "Korobeczka". To finał projektu ZPiT "Podlasie"

Nie prowadzi sprzedaży obrazów, gromadzi je by utworzyć cykl, a później pokazać je w na wystawach. Cykl nazwał „Kontrafizycyzm – przestrzeń zaangażowana”. - „Kontrafizycym” to nazwa wymyślona przeze mnie na potrzeby cyklu i chodzi w niej o percepcję człowieka, którą badam. Ważna w tym przypadku jest przestrzeń kontrafizyczna, skupiona wokół matrycy. Istotna jest przestrzeń, na której umieszczam obraz, bo umieszczam linie, które wychodzą z obrazu, (co widać na jednym ze zdjęć), jest to obszar, który należy interpretować. Linie mają oddziaływać. Tradycyjnie cały obraz jest interpretowany, a w przypadku moich obrazów jest inaczej – wskazuje malarz. 

Ceni dyscyplinę 

Przyznaje, że nie ma trudności w czasie tworzenia, stara się być zdyscyplinowanym i jak sobie obiecuje, że poświęci czas na malowanie, to tak się dzieje. W międzyczasie pisze utwory poetyckie, tworzy muzykę, gra na gitarze i nagrywa piosenki w swoim domowym studio oraz spotyka z przyjaciółmi. Nie miał dotychczas kryzysów, które utrudniałyby tworzenie. Dąży do mianowania się artystą totalnym, gdyż łączy różne dziedziny sztuki, na samym podium swoich wzorów stawia Tadeusza Kantora. 

Najwięcej satysfakcji daje mu odbiór jego dzieł, to jak wpływają na tych, którzy oglądają obrazy, jak bardzo pozytywnie lub jak bardzo negatywnie malunki oddziałują. Ważna jest też dla niego możliwość ujścia emocji, własnych przemyśleń. – Trudno mi powiedzieć, kiedy cykl zostanie skończony, może namaluję trzydzieści obrazów, a może mniej. Będą to instalacje, które potrzebują dużej przestrzeni. Będą podwieszane, dwustronne, pod nimi rozrzucę ziemię, będzie też zaznaczone pole interpretacji. Mają to być obiekty, które wchodzą w integrację z przestrzenią – podkreśla na koniec Patryk Pykacz.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama