Szkoła po raz drugi wzięła udział w programie Akademii Witolda Pileckiego organizowanym przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Grupa uczniów z klasy trzeciej technikum informatycznego: Weronika Matejek, Beata Junak, Stanisław Adamowicz i Paweł Kozłowski pod opieką nauczycielki historii i wicedyrektor szkoły w roli opiekuna lokalnego dr Agnieszki Gątarczyk, przystąpiła do programu z jasno określonym celem. Było nim zrobienie filmu dokumentalnego o XX-wiecznej postaci związanej z historią regionu, osobie niezwykle zasłużonej dla Radzynia, dr. Stanisławie Sitkowskim ( 1866-1938). To wybitny lekarz, wieloletnim dyrektor Szpitala św. Kunegundy w Radzyniu, społecznik wspierającym rozwój radzyńskiej oświaty, założyciel i działacz kilku towarzystw oraz radny Sejmiku Powiatowego.
Film o Sitkowskim. Projekt realizowany w etapach
Praca nad projektem miała określone etapy. Zgłaszając się w czerwcu 2022 r. do programu, grupa musiała dokonać wyboru tematu swojej pracy. Wybór padł na postać dr. Stanisława Sitkowskiego. Opracowanie scenariusza filmu poprzedziła kwerenda źródłowa w Archiwum Państwowym w Radzyniu Podlaskim, w bibliotece szkolnej oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Młodzież przeprowadziła też szereg rozmów oraz spotkań na temat bohatera filmu. Zaproszenie do udziału w nim przyjęła dr Joanna Kowalik-Bylicka, dyrektor archiwum i autorka biogramu Stanisława Sitkowskiego oraz Maciej Załuski, prawnuk bohatera filmu, który dodatkowo udostępnił na jego potrzeby zdjęcia z rodzinnego archiwum. Uczniowie podzieli się też konkretnymi zadaniami: scenariusz opracowała Weronika Matejek, oprawą fotograficzną zajęła się Beata Junak, kamerą oraz oprawą muzyczną Stanisław Adamowicz a montażem Paweł Kozłowski. Praca nad 23-minutowym filmem trwała łącznie 3 miesiące. – W tym czasie młodzież zmierzyła się z wieloma nowymi i nieznanymi wcześniej zadaniami i problemami, głównie technicznymi, które szczęśliwie udało się przezwyciężyć – zwraca uwagę A. Gątarczyk.
Przeczytaj:
- Rozpoczynamy głosowanie w XXXVI Plebiscycie Sportowym Słowa Podlasia!
- Dom Barbary Prudaczuk powstanie jak Feniks z popiołów! Walczymy dalej!
- Tragiczna śmierć 17-latka. Położył się pod nadjeżdżający pociąg
- Drzewo po raz kolejny spełniło zadanie. Pomogło potrzebującym
- Rolnicy: "Nasze uprawy stoją w wodzie!" [FILM, ZDJĘCIA]
Nie tylko prowincjonalny lekarz
– Mamy nadzieję, że nasz projekt znacząco przyczyni się do spopularyzowania postaci dr. Stanisława Sitkowskiego a tabliczka z nazwą ulicy w Radzyniu Podlaskim poświęconą doktorowi będzie kojarzyć się z jego osobą i działalnością – podkreśla koordynatorka projektu. – Dokument opowiada o życiu doktora Stanisława Sitkowskiego, nie tylko jako lekarza prowincjonalnego okresu międzywojennego, ale również radnego Sejmiku Powiatowego, działacza radzyńskiego oddziału BBWR, członka Polskiej Macierzy Szkolnej, Związku Strzeleckiego czy też działacza oświatowego sponsorującego i prowadzącego Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne w Radzyniu Podlaskim. Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem – podsumowuje dr Agnieszka Gątarczyk.
Film dokumentalny „Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski” można obejrzeć na YouTube.
Napisz komentarz
Komentarze