W najnowszym wydaniu Słowa Podlasia, czeka na Was, jak zwykle, mnóstwo ciekawych artykułów. Pamiętajcie, że nasz tygodnik kupicie także w elektronicznej wersji, wystarczy wejść na www.eprasa.pl. O czym piszemy w nowym numerze?
- Na początku stycznia rada społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej zaopiniowała pozytywnie plan marszałka województwa, dotyczący rozwiązania umowy z dyrektorem placówki, Adamem Chodzińskim. Wcześniej takiego poparcia Jarosław Stawiarski nie uzyskał od rady miasta Biała Podlaska, która także opiniowała wniosek.
- W Trzech Króli z samego rana w Żakowoli Starej wybuchł pożar, który zniszczył dom tamtejszej sołtys Grażyny Mróz. Potrzebna będzie każda pomoc, bo właściciele strawionej przez ogień posesji zostali bez dachu nad głową.
- Prawosławni Boże Narodzenie świętowali przez trzy dni, od 7 do 9 stycznia. W cerkwiach nie było szopki, ale ikona przedstawiająca historię święta. Przy wigilijnym stole dzielono się prosforą, a kolędnicy wyszli z domów z Gwiazdą Betlejemską.
- Związek Gmin Lubelszczyzny zaapelował do premiera i zmianę przepisów w sprawie uzyskiwania 10-procentowej oszczędności energii elektrycznej przez jednostki samorządu terytorialnego. Chce zwolnienia z obowiązku gmin, które w latach 2020-2022 wymieniły nieefektywne źródła ciepła na pompy ciepła.
- Bogumiła Szabrańska, położna z SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim aniołem sali porodowej. Została laureatką konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku 2022”. Położna – anioł, która wykonuje swoją pracę niezwykle profesjonalnie i z ogromnym zaangażowaniem. Jest postrzegana jako istota wyjątkowo dobra, przyjazna, dbająca o zachowanie godności kobiet w trudnych warunkach szpitalnych, szanująca inność i intymność każdej z nich.
- Komitet protestacyjny, który zebrał się by przeciwstawić się budowie kurzej fermy w Kopytowie, złożył w urzędzie gminy Kodeń trzy pisma, dotyczące tej wzbudzającej emocje sprawy. Wójt Jerzy Troć mówi, że nie ma nic do ukrycia, a urząd przygotuje odpowiedzi na czas i bez zbędnej zwłoki.
- Fizjoterapeuta z wykształcenia, muzyk z pasji i pisarz z wyboru – tak w skrócie można powiedzieć o młodym, ambitnym łosiczaninie Rafale Panasiuku, który właśnie wydał swoją kolejną książkę. Poznaliśmy już go jako świetnego muzyka, grającego z zespołami Wschód i The Punitive, a dziś występuje w roli autora książki pt. „Znów spadł deszcz”, do napisania której zachęcili go nauczyciele miejscowego liceum.
- Z początkiem stycznia poznaliśmy laureatów programu Marka Lubelskie. Kolejnych 10 firm z regionu może poszczycić się prestiżowym certyfikatem. W tym gronie znalazła się Mlekovita, która jeden z zakładów produkcyjnych ma w Białej Podlaskiej. Wyróżnienia przedsiębiorcom zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Lublinie 11 lutego.
- 13 stycznia po raz 21. odbędzie się gala "Dobre, bo Bialskie", podczas której starosta wyróżni najbardziej zaangażowane w rozwój i promocję powiatu przedsiębiorstwa, osoby oraz instytucje. Słowo Podlasia jest patronem medialnym wydarzenia.
- Andrzej Karmasz, leśniczy Leśnictwa Dobryń w Nadleśnictwie Chotyłów ma bogatą rodzinną historię. Jego przodek Daniel Karmasz zginął broniąc unickiej cerkwi przed kozakami i znajduje się wśród trzynastu błogosławionych męczenników Podlaskich. Z kolei jego pradziadkowie ze strony mamy Reginy, brali potajemnie ślub w lesie w okolicach Leśnej Podlaskiej, a udzielił go zakonnik z Krakowa.
- Szachy, harmonijka i poezja – to główne pasje Janusza Sałtrukiewicza, emerytowanego kolejarza z Terespola. Od lat jest on popularyzatorem szachów w regionie i licencjonowanym sędzią szachowym. Jak przyznaje pan Janusz, nigdy nie jest za późno na naukę i odnalezienie swojego hobby, dlatego pomimo swoich 82 lat, próbuje w swoim życiu co chwilę czegoś nowego. Ostatnio była to nawet przygoda z informatyką.
To i wiele innych bieżących wydarzeń z regionu znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu naszego tygodnika.
Napisz komentarz
Komentarze