Nowa parafia w Białej Podlaskiej oficjalnie rozpoczęła funkcjonowanie.
3,5 tysiąca wiernych w nowej parafii
W niedzielę 19 marca podczas uroczystej mszy świętej została poświęcona kaplica przy ul. Aleksandra Wereszki 23, w której do czasu budowy kościoła będą odbywać się msze święte i nabożeństwa parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego. Mszy przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W uroczystości poświęcenia kaplicy wziął udział również prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, który ofiarował parafianom symbol miasta – wizerunek św. Michała Archanioła. Proboszczem nowej parafii jest ks. Andrzej Ciok.
Już w najbliższym czasie w nowej kaplicy odbędą się rekolekcje wielkopostne, potrwają od 31 marca do 2 kwietnia. W tym czasie msze będą odprawiane o godz. 10:00, 17:00, 18:30. W każdą niedziele msze odprawiane są natomiast o godz. 8:00, 10:00, 12:00, 18:00. W dni codzienne bez rekolekcji odprawiana jest msza o godz. 18:00. – Parafia liczy ok. 3,5 tys. osób, głównie są to rodziny z dziećmi – mówi proboszcz ks. Andrzej Ciok.
Nowa parafia wydzielona z trzech innych
Przypomnijmy, w skład nowej parafii włączone zostało terytorium wydzielone z trzech parafii: pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej oraz pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach. Granice parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego przebiegają w następujący sposób.
- 100 lat Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Przy ul. Łomaskiej stanie PWS-26
- W "Jadłodajni u oblatów" powstał obraz przestawiający bazylikę
- Gniazdo zniszczone, a para bocianów wraca. Jaki los czeka te ptaki?
Biorąc za punkt wyjścia granicę pomiędzy miastem a gminą Biała Podlaska na ul. Janowskiej, od strony Cicibora Dużego w kierunku Białej Podlaskiej, granica nowej parafii przebiega osią ul. Janowskiej, przecinając drogę krajową nr 2 aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Na rondzie skręca w lewo w ul. Armii Krajowej, a następnie osią ul. Podmiejskiej biegnie do Ronda Bialczanek. Na rondzie skręca w lewo w ul. Stefana Żeromskiego do ul. Armii Krajowej, następnie biegnie ul. Armii Krajowej do ul. Francuskiej i dalej na północ osią ul. Francuskiej, przecinając dk nr 2 aż do granicy z miejscowością Grabanów. Dalej w kierunku północno-zachodnim granicę parafii wyznacza rzeka Klukówka do granicy administracyjnej pomiędzy miastem, a gminą Biała Podlaska i granicą administracyjną w kierunku zachodnim biegnie do ul. Janowskiej.
Jakie ulice obejmuje nowa parafia?
Do nowej parafii należą konkretnie: lewa strona ul. Janowskiej począwszy od granicy pomiędzy miastem a gminą Biała Podlaska od strony Cicibora Dużego do dk nr 2 oraz część Kolonii Francuskiej, które to tereny należały dotychczas do parafii pw. św. Ojca Pio w Rakowiskach. Terytorium obejmujące lewą stronę ul. Janowskiej od Drogi Krajowej nr 2 do Ronda Żołnierzy Wyklętych, z ul. Jana III Sobieskiego oraz częścią ul. Podmiejskiej i Armii Krajowej, które wyłączono z parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej oraz wydzielono terytorium z parafii pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej wraz z wiernymi zamieszkującymi przy ulicach: Armii Krajowej (od strony Ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Francuskiej – po obu stronach), Aliny Fedorowicz (od Drogi Krajowej nr 2 do zbiegu z ul. Podmiejską), Aleksandra Wereszki, Stanisława Tessaro, Witolda Pileckiego, Czesława Wroczyńskiego, Augusta Fieldorfa (od ul.Czesława Wroczyńskiego do ul. Podmiejskiej). Do parafii należą zamieszkujący lewą stronę przy ul. Podmiejskiej (od ul. Armii Krajowej do Ronda Bialczanek), ul. Stefana Żeromskiego (od Ronda Bialczanek w kierunku ul. Armii Krajowej – po obu stronach), Józefa Beka, Jakuba Bojki, Ignacego Solarza, Jana Glogera, Wincentego Witosa (od ul. Józefa Beka do ul. Francuskiej), Stanisław Osieckiego, Henryka Rewakowicza, Ireny Kosmowskiej, Józefa Grudzińskiego, Tomasza Nocznickiego (od strony ul. Stanisława Osieckiego do ul. Francuskiej), lewą stronę przy ul. Francuskiej (od ul. Armii Krajowej w kierunku północnym do granicy z Grabanowem) oraz Kolonię Francuską.
Napisz komentarz
Komentarze