W jaki sposób stowarzyszenie Wspólny Świat pomaga dzieciom ze spektrum autyzmu?
W tym roku mija 16 lat jak nasze stowarzyszenie zajmuje się pomocą osobom z autyzmem. Przez ten czas rozwijaliśmy formy wpierania osób z zaburzeniami. Prowadzimy ośrodek terapii i diagnostyki. Udzielamy pierwszych konsultacji dla rodziców, którzy są zaniepokojeni, w jakiś sposób, zachowaniem swojego dziecka. W ośrodku można skorzystać z konsultacji z psychologiem, logopedą, pedagogiem. Po wstępnym badaniu kierujemy dzieci do diagnozy. Mamy ośrodek terapii, w którym można skorzystać z pomocy specjalistów. Prowadzimy też przedszkole, szkołę podstawową, szkołę przysposabiającą do pracy dla osób z autyzmem. Od grudnia ubiegłego roku uruchomiliśmy również Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z autyzmem i sprzężeniami. Ofert jest bardzo szeroka. Dodatkowe formy wpierania to grupy wsparcia dla rodziców, opiekunów i rodzeństwa. Prowadzimy też liczne szkolenia w szkołach, a także warsztaty w placówkach edukacyjnych, na których informujemy czym jest autyzm. Prowadzimy też badania przesiewowe w bialskich żłobkach.
Jakie ma pani plany na przyszłość jeśli chodzi o działalność stowarzyszenia Wspólny Świat?
Największym wyzwaniem jest budowa obiektu, w którym będzie się znajdować szkoła podstawowa. Dlatego, że lokalizacja, którą teraz mamy czyli budynek na ul. Pokoju jest w bardzo złym stanie technicznym. Wynajmujemy też przestrzeń przy ul. Warszawskiej, ale obie lokalizacje nie zaspokajają potrzeb jeśli chodzi o infrastrukturę, a dzieci mamy coraz więcej. By dzieci, które kończą u nas przedszkole mogły nadal być pod opieką stowarzyszenia, niezbędny jest budynek, który pozwoli przyjąć większą liczbę dzieci. Organizacja ciągle się rozrasta, ciągle potrzebujemy nowych specjalistów, pedagogów, aby nieść pomoc nowym dzieciom, które się pojawiają. Jeżeli dziecko trafi na diagnozę, a później w proces edukacyjny, to ono rzadko kiedy od nas odchodzi, bo wparcia potrzebuje przez całe swoje życie. To generuje znaczną liczbę ludzi, których zatrudniamy.
Z jakimi problemami zmagają się dzieci z autyzmem?
Tych problemów jest bardzo dużo, zależą od poziomu funkcjonowania osoby z zaburzeniami. Mamy osoby nisko funkcjonujące ze sprzężeniami, upośledzeniem umysłowym w różnym stopniu i osoby w normie intelektualnej, ale też osoby wyjątkowo uzdolnione w jakimś obszarze. Każda z tych osób ma problemy o innym natężeniu. Najbardziej charakterystyczne dla całościowych zaburzeń rozwoju, to problemy w relacjach społecznych czyli brak umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji z rówieśnikami i rodziną. Jednocześnie jest duża potrzeba by przyjaciół posiadać. Są też problemy z komunikacją. Osoby nisko funkcjonujące czasami umiejętności komunikacji werbalnej nigdy nie zdobędą. Wśród dzieci z autyzmem są też ogromne problemy z odbieraniem bodźców sensorycznych. Wszystkie dźwięki i zapachy często utrudniają funkcjonowanie.
Na stowarzyszenie Wspólny Świat można przekazać 1,5 proc. podatku. KRS 0000275016
Napisz komentarz
Komentarze